Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Antyukraiński front w Niemczech rośnie w siłę. Populiści chcą przyjaźni z Rosją

Niemieccy eksperci biją na alarm. U naszych zachodnich sąsiadów do głosu dochodzą skrajna prawica oraz skrajna lewica. Ugrupowania te, choć krańcowo od siebie różne, zgodnie chcą przyjaźni z Rosją i zakończenia wsparcia dla Ukrainy. W tej sprawie skrajne fronty znalazły konsensus.

Antyukraiński front w Niemczech rośnie w siłę. Populiści chcą przyjaźni z Rosją
Antyukraiński front w Niemczech rośnie w siłę. Populiści chcą przyjaźni z Rosją (GETTY, Jens Schlueter)

Na początku wojny Ukrainy z Rosją rząd niemiecki ociągał się ze wsparciem dla Kijowa, ale zmienił swój pogląd na konflikt. Kanclerz Olaf Scholz jest gorącym orędownikiem wsparcia dla Ukraińców, co widać po liczbach.

Niemcy są unijnym liderem wsparcia dla Ukrainy. Od początku wojny przekazali ponad 45 miliardów euro na uzbrojenie, pomoc humanitarną i gospodarczą. Niektóre, niemieckie partie nie są jednak tak przychylne wsparciu dla Kijowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 13.08

Sceptycyzm wobec Ukrainy, a nawet nawoływanie do przyjaźni z Rosją - to łączy niemiecką, skrajną lewicę i prawicę. Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW) i Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzywają do zakończenia wsparcia dla Ukrainy, a także do wznowienia relacji gospodarczych z Rosją.

AfD wygrywa wybory. Ukraina może się obawiać?

To uderzające, bo obydwie strony diametralnie różnią się od siebie poglądowo, a tu znalazły konsensus. To bardzo ważne, bo obydwa ugrupowania odniosły duży sukces w wyborach landowych we wschodnich Niemczech - alarmuje niemiecki analityk, Ales Moiseenko w wywiadzie dla Nexty.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Analityk tłumaczy, że według skrajnej lewicy i skrajnej prawicy "rozmowy z Rosją, która chce pokoju, są lepsze od wsparcia Ukrainy, która dąży do dalszej eskalacji konfliktu".

Dodajmy, że AfD wygrała lokalne wybory w Turyngii i Saksonii, uzyskując łącznie ponad 30 proc. głosów. To pierwsza, skrajnie prawicowa partia w Niemczech, która wygrała wybory od czasów II wojny światowej. Olaf Scholz zaapelował do umiarkowanych sił politycznych, aby nie wchodziły w lokalne koalicje z Alternatywą dla Niemiec.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić