W najbliższych dniach meteorolodzy zapowiadają opady śniegu w większości kraju. Kiedy biały puch przykryje Polskę, krajobraz za oknem będzie szczególnie zachęcał do spacerów. Zimowa szata najpiękniej prezentuje się oczywiście w lesie. Warto jednak wiedzieć, że bajkowa sceneria może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leśnicy ostrzegają. Nagranie z lasu ku przestrodze
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oprócz przemoczonych butów czy kataru, zimowe spacery wiążą się z dość poważnymi zagrożeniami. Zwracają na to uwagę leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów. Chodzi o okiść.
Okiść to ciężkie czapy śniegu, które po obfitych opadach gromadzą się na koronach drzew. Prezentują się nadzwyczaj malowniczo, ale mogą być niebezpieczne. Piętrzący się mokry śnieg powoduje przeciążenie gałęzi, często destabilizując równowagę drzewa.
Las po intensywnych opadach śniegu z pewnością wygląda bajecznie. My jednak przypominamy, że ciężki, zalegający na drzewach śnieg może powodować odłamywanie się konarów, koron drzew, łamanie pni czy wywracanie się całych drzew - czytamy w poście Nadleśnictwa Rymanów na Facebooku.
Dla zobrazowania problemu leśnicy udostępnili film ku przestrodze. Na nagraniu widzimy moment, w którym przeciążone śniegiem drzewo nagle łamie się w połowie, a górna część pnia z impetem spada na ziemię. Gdyby w tym czasie ktoś przechodził pod widzianym na wideo drzewem, mogłoby dojść tragedii.
O ile przy porywistym wietrze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, o tyle przy okiści nasza czujność bywa uśpiona - dodają pracownicy Lasów Państwowych.
Podczas leśnych spacerów warto więc zwracać uwagę na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa i starać się omijać je szerokim łukiem. W ten sposób unikniemy niebezpieczeństw i w spokoju będziemy mogli cieszyć się białą zimą.