oprac. Paulina Antoniak| 

Apel papieża do młodych ludzi. "Niektóre ideały zniknęły"

25

W przesłaniu do uczestników Forum Europejskiego papież Franciszek wyraził opinię, że "populistyczna fala w Europie sprawia, że zanikają zasady braterstwa". Jego zdaniem najbardziej cierpią na tym najbiedniejsi i najsłabsi. Podkreślił, że europejskie społeczeństwa muszą znaleźć sposób, by zredukować występującą w nich polaryzację.

Apel papieża do młodych ludzi. "Niektóre ideały zniknęły"
Apel papieża do młodych ludzi. "Niektóre ideały zniknęły" (Wikimedia Commons)

"Przeżywamy obecnie w Europie kryzys, który jak każdy niesie ze sobą niebezpieczeństwa i szanse. To czas, w którym różne ruchy populistyczne cieszą się wielką popularnością" - mówił papież Franciszek podczas Forum Europejskiego odbywającego się w austriackim Alpbach.

Jego zdaniem populizm, który zapanował na kontynencie, najbardziej uderza w potrzeby najsłabszych.

Widzimy zatem, że w Europie, w rezultacie tej populistycznej fali, niektóre ideały zniknęły, a pewne zasady, dotyczące zachowań wobec najsłabszych członków społeczeństwa, zostały zepchnięte na drugi plan – ocenił Franciszek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy wypowiedzieli się o postawie Franciszka. Specjalistka wyjaśnia

Papież Franciszek o sekularyzacji: "To nie powinno ani dziwić, ani budzić strachu"

Papież podkreślił, że "społeczeństwa w Europie są wezwane do znalezienia sposobów i środków, aby zmniejszyć polaryzację wewnątrz siebie i pozostać otwartymi na otaczający je świat".

Papież, który pod koniec września odwiedzi Luksemburg i Belgię, zaznaczył: "Kiedy myślę o Europie, myślę przede wszystkim o kontynencie praw człowieka. Co więcej, ważne uniwersalne prawa człowieka to tutaj zostały rozwinięte".

"Te ideały i zasady, wśród których na specjalną uwagę zasługują te dotyczące godności ludzkiej i braterstwa, były zawsze połączone z Ewangelią" – przypomniał.

Dzisiaj - zdaniem papieża Franciszka - kontekst kulturowy zmienił się, a "Kościół wezwany jest to tego, by żyć w zsekularyzowanym społeczeństwie". - To nie powinno ani dziwić, ani budzić strachu, bo wiemy dobrze, że Bóg także tam jest obecny - dodał.

Forum Europejskie w Austrii to wydarzenie, które gromadzi młodych ludzi z całego świata. Tam dzielą się oni spostrzeżeniami i działaniami z czołowymi myślicielami i analitykami w dziedzinie polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i kultury.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić