Tinder to jedna z najpopularniejszych aplikacji randkowych na świecie. Serwis chwali się 75 milionami aktywnych użytkowników. Swoją popularność zdobyła dzięki prostocie i intuicyjnemu działaniu, czyli tzw. przewijaniu propozycji w lewo oraz prawo.
Wystarczy założyć konto by chwilę później rozpocząć przeglądanie profili innych użytkowników. Przesunięcie w prawo skutkuje jego polubieniem. Analogicznie - przesunięcie w lewo oznacza brak zainteresowania. Osoby połączone w ten sposób w pary mogę zacząć rozmowę poprzez wbudowany w aplikacji czat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściciel aplikacji, firma Match Group z USA, zdecydowała wygasić swoją usługę na terenie Białorusi. Od 15 lutego nie będzie możliwości logowania i korzystania z usług Tindera w tym kraju. Białoruscy użytkownicy nie będą mogli także kupować subskrypcji i innych płatnych funkcji na Tinderze. Zostaną od niego odcięci na dobre.
Warto przypomnieć, że właściciele Tindera dość długo zwlekali z wycofaniem się z Rosji. Nastąpiło to dopiero w lipcu 2023 roku. Wtedy w komunikacie prasowym firma powołała się na potrzebę ochrony praw człowieka w tym kraju. Wszystko przez wojnę i agresję zbrojną na Ukrainę.
Przesunęli nas w lewo - żalą się użytkownicy z Białorusi w social mediach.
Kontynuowanie działalności w kraju, w którym głowa państwa została postawiona w stan oskarżenia przez Międzynarodowy Trybunał Karny, nie jest dobrym pomysłem dla zaufanej marki - powiedział wówczas Reuters dyrektor wykonawczy jednego z udziałowców Match Group.
Inne amerykańskie serwisy internetowe były dużo szybsze w stosowaniu sankcji wobec Rosji oraz Białorusi. Netflix i Spotify zakończyły działalność w kraju agresora w lutym 2022 roku. Teraz ich śladem idzie kolejny gigant.
W przeszłości białoruskie siły bezpieczeństwa wykorzystywały Tindera do swoich działań operacyjnych. Agenci podający się za osoby poszukujące drugiej połówki poprzez prowokacje i propozycje spotkań identyfikowali osoby, które chciały uczestniczyć w protestach przeciwko Aleksandrowi Łukaszence.