Arabowie to jedna z najliczniejszych nacji odwiedzających Zakopane. Reprezentacja turystów z Bliskiego Wschodu jest w stolicy polskich Tatr bardzo widoczna, a o względy Arabów zabiegają restauratorzy czy lokalni sklepikarze.
Nic w tym dziwnego, wszak Arabowie w Zakopanem czują się bardzo swobodnie, co przekłada się na spore wydatki. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z turystów z Omanu mówi wprost o bardzo pozytywnych odczuciach z pobytu pod Giewontem:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czujemy się tu jak u siebie w domu na suku (arabski rynek - przyp. red.), z tym, że u nas oferta jest bardziej zróżnicowana. Szukamy oryginalnych pamiątek dla naszych rodzin i znajomych. Naszym kobietom szczególnie podobają się kolorowe chusty oraz wyroby z drewna. Macie bardzo dobre cukierki i przysmaki - twierdzi, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Czytaj także: Woził Arabów po Podhalu. W takim stanie zostawili auto
Targowanie? Arabowie narzekają, że w Zakopanem to bardzo trudne
Jednocześnie jednak Zayn z Omanu zwraca uwagę na fakt, że lokalni sklepikarze nie są skorzy do targowania. Technika handlu, tak popularna w krajach arabskich, w Zakopanem jest bardzo trudna do zastosowania.
Dziwi mnie jednak to, że nie mogę nic utargować przy większych zakupach. U nas handel polega na negocjacjach, które często są rytuałem z przerywaniem negocjacji, wychodzeniem ze sklepu i powrotem, z zaproszeniem przez sprzedawcę na herbatę czy zimny napój, a czasem nawet wypalenie sziszy (arabska fajka wodna - red.). Negocjacje zwykle kończą się porozumieniem i poczuciem dobrze wynegocjowanej ceny - stwierdził.
Górale zwracają także uwagę na fakt, że polskie dzieci są roszczeniowe i próbują wymusić zakupy zabawek czy innych przedmiotów za pomocą płaczu i wrzasków. Arabskie zachowują się zgoła odmiennie.
One spokojnie przyglądają się, rozmawiają z rodzicami, głównie z ojcami. Kiedy dostają zabawkę, widać w ich oczach zachwyt, a kiedy odchodzą bez zakupu, nie robią awantury. Obserwuję to jako nowa babcia i widzę, że arabskie dzieci są spokojniejsze i bardziej zdyscyplinowane, a starsze opiekują się młodszymi - twierdzi góralka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".