W ostatnich latach sporo mówi się o tym, że Arabowie pokochali Polskę, a szczególnie Kraków i Zakopane. Przyczyniła się do tego nie tylko natura, ale i chłodniejszy klimat, który odpowiada mieszkańcom Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich obecność można zaobserwować nie tylko latem, ale i zimą, bo arabscy goście są zauroczeni śniegiem, a nawet... opadami deszczu.
W mediach dość często pojawiają się doniesienia na temat nieodpowiedniego zachowania arabskich turystów. Czasem interweniuje wobec nich straż miejska, rozdając mandaty, głównie w związku z łamaniem przepisów ruchu drogowego.
Marcin Margielewski, ekspert od kultury arabskiej i autor książek, w rozmowie z "Faktem" podkreśla, że nie tylko my dostrzegamy różnice kulturowe. Arabowie doceniają polską gościnność i dostosowanie lokalnych przedsiębiorców do ich potrzeb, ale pewne aspekty kultury są dla nich zaskakujące.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Emiratach, które są najbardziej liberalnym krajem [muzułmańskim - red.] i w którym są kluby nocne, dozwolone jest oczywiście tańczenie w tychże klubach, natomiast po wyjściu absolutnie nie wolno tańczyć na ulicach. To zakazane i można wpaść w poważne tarapaty prawne. Dla nas to dziwne, bo przecież często jeszcze wywijamy na ulicach i wracamy tanecznym krokiem do domu - tłumaczy ekspert.
– Tam to jest absolutnie nie do pomyślenia. Tak samo, jak nie do pomyślenia jest picie alkoholu w miejscach publicznych. U nas też są zakazy, natomiast to i tak się odbywa. Arabowie absolutnie tego nie robią, nawet jeśli ten alkohol piją – kontynuuje.
W krajach takich jak Katar czy Emiraty Arabskie alkohol spożywa się w wyznaczonych miejscach, głównie w hotelach i restauracjach. Margielewski podkreśla, że mimo liberalizacji prawa, wciąż obowiązują tam surowe zasady.
Czytaj także: Arabowie napisali o Annie Lewandowskiej. I to jak!
Kiedy arabscy turyści wrócą do Polski?
Ostatnio pojawiły się głosy, że od jakiegoś czasu to Węgrzy dominują wśród turystów w Zakopanem. Jeśli chodzi o arabskich gości, prawdopodobnie wrócą oni w okresie Ramadanu. To najświętszy miesiąc dla muzułmanów, który rozpocznie się 28 lutego 2025 roku i potrwa do 29 marca. W tym okresie wielu muzułmanów decyduje się na podróże, wykorzystując fakt, że Koran pozwala na pewne ulgi dla osób w podróży.