Dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska poinformowała Polską Agencję Prasową, że archeolodzy planują wykonanie pięciu wykopów na dziedzińcu zamku.
Nie wiemy, jak głęboko będą sięgały wykopy, życie pokaże, czy znajdują się pod ziemią jakieś artefakty, czy nie. Spodziewamy się np. średniowiecznej glinianej ceramiki, zobaczymy, czy nasze przypuszczenia się potwierdzą – powiedziała Wojciechowska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyznała również, że do tej pory na dziedzińcu zamku w Kętrzynie nie przeprowadzono żadnych rozszerzonych badań archeologicznych.
Dziedziniec był rozkopywany miejscowo na potrzeby montażu instalacji, 20 lat temu były bardzo drobne badania archeologiczne, takich prawdziwych, zakrojonych na większą skalę badań tu nie było – dodała.
Zaznaczyła także, że badania będą prowadzone m.in. w sąsiedztwie zamkowej studni, gdzie archeolodzy będą ustalali zasięg cembrowiny.
Obecne prace archeologiczne, które rozpoczęto, mają na celu sporządzenie dokumentacji potrzebnej do regotyzacji budowli, a dokładniej do odbudowy drewnianych krużganków pierwotnie znajdujących się na poziomie pierwszego piętra. Krużganki pełniły funkcję komunikacyjną.
W rozmowie z PAP Marta Wojciechowska przyznała, że decyzja o odbudowie krużganków oraz poszukiwanie źródeł finansowania tego przedsięwzięcia nastąpi dopiero po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji.
Zamek w Kętrzynie. Rezydowali w nim Krzyżacy
Kętrzyński zamek został wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. Po raz pierwszy pojawia się w wykazie inwentarzy zamków zakonnych w 1374 roku. Rezydował w nim krzyżacki urzędnik nazywany prokuratorem.
W ciągu wieków zamek przeszedł liczne przebudowy. Przed II wojną światową mieścił się w nim urząd finansowy oraz mieszkania urzędników, natomiast według kętrzyńskiego muzeum, na początku lat 40. XX wieku część piwnic przekształcono na schron przeciwlotniczy.
W końcu stycznia 1945 roku, po zajęciu miasta przez wojska radzieckie, zamek i większa część staromiejskiej zabudowy zostały spalone. Odbudowę zamku prowadzono w latach 60. XX wieku, opierając się m.in. na rysunkach wykonanych pod koniec XIX wieku przez Konrada Steinbrechta.
Obecnie w zamku, oprócz muzeum, znajduje się także biblioteka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.