Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy w starożytnej egipskiej nekropolii Asjut, położonej wzdłuż Nilu, gdzie wykopaliska prowadzone są od ponad 20 lat.
Badacze odkryli cenną komnatę zlokalizowaną za kamiennym murem kamieniołomu na dnie pionowego szybu głębokiego na 14 metrów. Były w niej dwie misternie zdobione trumny – jedna o długości 2,3 metra\, druga o długości 2,62 metra.
Innym ważnym znaleziskiem okazała się skrzynia zawierająca dzbany kanopskie, w których przechowywano organy zmarłych usunięte w procesie mumifikacji, w tym wątrobę, śledzionę, płuca i jelita.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Typowe jest, że słoiki te są ozdobione głowami Czterech Synów Horusa, przy czym każdy organ jest chroniony przez określone bóstwo: Hapy (dla płuc), Imsety (wątroba), Duamutef (żołądek) i Qebehsenuef (jelita).
Datowana na około 1880 rok p.n.e. komnata została splądrowana przez rabusiów grobów w czasach starożytnych, którzy prawdopodobnie zabrali wszelką biżuterię i metalowe przedmioty – ale większość dóbr pogrzebowych pozostała nienaruszona.
Wykopaliska tego szybu rozpoczęły się w 2022 roku i obejmowały trzy kampanie wykopaliskowe
Trwające wykopaliska w grobowcu są międzynarodowym przedsięwzięciem, w które zaangażowane są Wolny Uniwersytet w Berlinie, Uniwersytet Sohag w Egipcie, Uniwersytet Kanazawa w Japonii oraz Polska Akademia Nauk. Wszystkie odkryte artefakty zostały przekazane egipskiemu Ministerstwu Turystyki i Starożytności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.