Szczegóły sprawy przedstawił portal sciencealert.com. Naukowcy z Chin znaleźli w skamielinie najstarszy jak dotąd pączek kwiatowy. Dopasowanie dowodów kopalnianych z danymi genetycznymi sugeruje, że rośliny okrytonasienne wyewoluowały dziesiątki milionów lat wcześniej, niż początkowo sądzono.
Odkrycie może mieć ogromne znaczenie. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże "złagodzić ból" wokół dokuczliwej, wielowiekowej tajemnicy, którą Karol Darwin nazwał kiedyś "odrażającą ". Wybitny uczony określał ją w ten sposób, gdyż bał się, że ta podważy jego teorie ewolucji. Przez całe życie zastanawiał się, dlaczego rośliny okrytonasienne zaczęły dominować w ekosystemach od 20 do 30 milionów lat później niż najstarszy odkryty kwiat.
Pomimo poszukiwania odpowiedzi Darwin nigdy nie rozwiązał zagadki. Najnowsze odkrycie i kilka wydarzeń z ostatnich lat pozwalają spojrzeć na sprawę z innej perspektywy. W 2016 roku naukowcy z Chin ogłosili odkrycie "doskonałego kwiatu" pochodzącego z okresu jurajskiego, czyli sprzed ponad 145 milionów lat. Euanthus miała nie tylko płatki, ale także działki kielicha
Kolejnego ważnego odkrycia dokonano w 2018 roku. W Chinach znaleziono wtedy Nanjinganthus, który miał około 174 miliony lat. Jego nasiona były całkowicie zamknięte. Odkryte rośliny budzą spore kontrowersje wśród uczonych, gdyż ich budowana jest bardzo skomplikowana.
Florigerminis jurassica
Najnowsza skamieniałość została nazwana florigerminis jurassica. Odkrycie może być etapem przejściowym w rozwiązaniu zagadki Darwina. Złoże zostało datowane na ponad 164 miliony lat. Łodyga rośliny jest połączona nie tylko z pąkiem kwiatowym, ale także z owocem i gałązką liściastą – trio danych, które są szczególnie rzadkie. Strzałka umieszczona przez archeologów wskazuje pączek kwiatowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.