Ezoplanety zostały odkryte dzięki teleskopowi Keplera jeszcze w 2010 roku. To wtedy astronomom udało się udowodnić, że wokół części gwiazd kręcą się planety strukturą geologiczną zbliżone do Ziemi.
Pięć lat później zafascynowany istnieniem pozaziemskiego życia rosyjski miliarder Jurij Milner wyłożył 100 milionów dolarów na instytut SETI, któy rozpoczął wtedy pracę nad nowym projektem o nazwie Breakthrough Listen (Przełomowy Nasłuch).
Naukowcy przebadali około 100 tysięcy galaktyk pod kątem obecności na nich cywilizacji typu III, ale jak podkreślał twórca G-HATU-u, Jason Wright cytowany przez National Geographic
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żadnej z nich nie zamieszkuje obca cywilizacja wykorzystująca większość światła gwiezdnego w swojej galaktyce do własnych celów – dodał cytowany przez portal.
Czytaj także: Jest 15 mld mil od Ziemi. Po tygodniach wysłał sygnał
Jednak uwagę badaczy zwrócił fakt, że na istnienie pozaziemskich cywilizacji, w znacznie mniej rozwiniętej formie wskazywały badania przynajmniej 50 galaktyk.
Nie sposób wykluczyć, że całe połacie kosmosu zajmują wielkie gwiezdne mocarstwa, które są mimo wszystko zbyt małe, abyśmy mogli je wykryć - podkreślił Wright.
Szokujący okazał się także wynik badań przeprowadzonych w ramach projektu Breakthrough Listen.
19 października 2017 roku teleskop Pan-STARRS z Obserwatorium Haleakalā na Hawajach zarejestrował najprawdopodobniej pierwszy obiekt międzygwiezdny, który zagościł w naszym systemie planetarnym - czytamy na stronach National Geographic.
Naukowcy nazwali go Oumuamua, co po hawajsku znaczy "zwiadowca i przez 11 dni obserwowali by zdobyć jak najwięcej informacji. Ich wnioski okazały się zaskakujące.
Oumuamua musiał zostać zaprojektowany, zbudowany i wystrzelony przez pozaziemską inteligencję - podsumował Avie Loeb, przewodniczący harwardzkiego wydziału astronomii.
Dodał, że możliwe, że ta cywilizacja już nie istnieje, ale wysłała w przestrzeń pojazd kosmiczny.
My sami wysłaliśmy Voyagera I i Voyagera II. Może tam być sporo sprzętu – powiedział naukowiec w jednym z okołopremierowych wywiadów. – To może być wiadomość w butelce, powinniśmy być otwarci na różne możliwości - mówił w jednym z wywiadów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.