Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski | 
aktualizacja 

Rosja pilnie przesuwa OPBMR. Źródła potwierdzają niepokojące wieści

Zdaniem ukraińskiego wywiadu Rosjanie rozważają atak na elektrownię atomową w Zaporożu. Ekspert, z którym rozmawiało o2.pl, sceptycznie podchodzi do tych rewelacji. Zbiegły się one jednak w czasie z informacjami o pojawieniu się na Zaporożu rosyjskich wojsk chemicznych, które potwierdziły nasze źródła.

Rosja pilnie przesuwa OPBMR. Źródła potwierdzają niepokojące wieści
Rosyjskie wojska chemiczne. Ukraińcy potwierdzają: pojawiły się na Zaporożu. (mil.ru)

Prezydent Zełenski przekazał, że ukraińskie służby ostrzegają przed możliwością ataku na elektrownię atomową Zaporoże. Mieliby go dokonać Rosjanie, a cel jest oczywisty: doprowadzić do skażenia radioaktywnego Ukrainy.

Wywiad przekazał informację, że Rosja rozważa scenariusz ataku terrorystycznego na elektrownię atomową Zaporoże. Atak terrorystyczny z wyciekiem promieniowania. Wszystko na to przygotowali - napisał Zełenski na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja ostrzelała elektrownię atomową w Zaporożu. Gen. Skrzypczak: To wielka nieodpowiedzialność

Przesunięcia rosyjskiego wojska

O ile jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy Ukraińcy informują o możliwości takiego ataku, o tyle jest coś, co może budzić niepokój. Jak informował analityk militarny ppłk Maciej Korowaj, w Ukrainie pojawili się rosyjscy żołnierze z pododdziałów zajmujących się obroną przed skażeniami bronią masowego rażenia (OPBMR).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Informację tę udało się nam potwierdzić w źródłach ukraińskich. Nasi rozmówcy wskazują zarazem, że do możliwości faktycznego uderzenia w zaporoską elektrownię trzeba podchodzić z rezerwą. W tym kontekście powinno się również bardzo uważnie przyglądać reakcjom NATO - mogą być one miernikiem realności problemu i zagrożenia.

Należy mieć zarazem na uwadze, że rosyjscy żołnierze pojawili się ok. 150 km od elektrowni w Enerhodarze. Nie jest przy tym jasne, jaki będzie ich rejon dyslokacji. Trudno dziwić się jednak zaniepokojeniu Ukraińców, nawet jeśli przesunięcie rosyjskich żołnierzy jest tylko elementem gry psychologicznej Rosjan.

W ubiegłym roku zdarzały się incydenty, które pozwalały myśleć, że Rosjanie mają niebezpieczne zamiary. We wrześniu rosyjski pocisk rakietowy uderzył kilkaset metrów od Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim. Sami Ukraińcy próbowali także odbić elektrownię w Zaporożu z rąk rosyjskich, co jednak zakończyło się niepowodzeniem.

Warto zarazem zauważyć, że to także nie pierwszy raz, kiedy Ukraińcy podają takie informacje. W przeszłości takie sytuacje zdarzały się już kilkukrotnie. Nigdy nie znalazło to - na szczęście - potwierdzenia.

Dodatkowo Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że Zaporoska Elektrownia Atomowa planuje znowu pompować wodę do chłodzenia ze Zbiornika Kachowskiego. To dobra wiadomość, ponieważ po uszkodzeniu zapory w Nowej Kachowce poważnie obawiano się, czy nie dojdzie do utraty chłodziwa i uszkodzenia elektrowni.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Podstawowe pytanie: po co?

Wątpliwości wyraża także dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wskazuje on na trzy główne słabe punkty tej historii. Po pierwsze, jak mówi w rozmowie z o2.pl, Enerhodar i elektrownia są kontrolowane przez Rosjan. Odpowiedzialność w oczywisty sposób spadnie więc na nich.

Po drugie, należy zapytać: co chcieliby tym realnie osiągnąć? A po trzecie, nie da się łatwo doprowadzić do takiego uszkodzenia, by doszło do skażenia na wielką skalę. Trzeba byłoby sięgnąć po naprawdę mocne środki.

Moim zdaniem jest to gra psychologiczno-informacyjna Ukraińców. Być może spodziewali się, że działania ofensywne będą skuteczniejsze i próbują odwracać w ten sposób uwagę? - zastanawia się dr Piekarski.

Jak mówi, oczywiście, można wyobrazić sobie sytuację, że Rosjanie w akcie desperacji doprowadzają do jakiegoś uszkodzenia elektrowni, które skutkowałoby skażeniem, ale jeśli już, to na niewielką skalę.

Tyle, że trudno mi wyobrazić sobie, co miałoby to na celu - podsumowuje dr Piekarski.

Łukasz Maziewski, dziennikarz o2

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić