Wyzwiska, opluwanie, obraźliwe gesty, a nawet pokazywanie gołych pośladków. Z tym wszystkim musieli zmierzyć się polscy żołnierze, którzy zostali zaatakowani przez grupę młodych ludzi. Do tych skandalicznych scen doszło w miejscowości Wyczółki (pow. siemiatycki) w nocy z soboty na niedzielę (13/14.07).
Czytaj także: Wyczółki na ustach całej Polski. Ślub i atak na żołnierzy. "Trafiliśmy w centrum burzy"
Jeden z żołnierzy nagrał agresywną grupę, a wideo ze zdarzenia trafiło do sieci. Nie publikujemy go ze względu na liczbę padających tam wulgaryzmów i nagość. Nagranie wstrząsnęło jednak opinią publiczną. Głos w sprawie zabrała już policja, MON, a teraz również straż graniczna.
To nie powinno mieć miejsca. Jesteśmy tam, aby chronić polską granicę. Współczuję chłopakom, bo wykonują tu dobrą robotę. Nie rozumiem ataku w ich stronę - mówi nam funkcjonariusz straży granicznej, który stacjonuje na polsko-białoruskiej granicy.
Mężczyzna ujawnia, że nie spotkał się nigdy z tak ogromną falą agresji. Podkreśla, że "owszem, zdarzały się zaczepki, ale głównie ze strony pijanych, pojedynczych osób".
Nie widziałem nigdy, aby ktoś w tak bulwersujący sposób potraktował strażników granicznych. Były drobne incydenty, ale to rzadkość. Wiadomo, są emocje, bo temat migrantów 'grzeje'. Nikt mi jednak nigdy nie pokazał gołych pośladków - ujawnia inny stacjonujący przy granicy strażnik w rozmowie z o2.pl.
"Mamy dobre relacje z okolicznymi mieszkańcami"
Jak wyglądają relacje strażników granicznych z mieszkańcami przygranicznych wsi? Okazuje się, że są one bardzo dobre. Z niektórymi osobami funkcjonariusze znają się już bardzo dobrze.
Ludzie nas wspierają, są empatyczni i mili. Spotykamy się z życzliwością mieszkańców. Z niektórymi ludźmi jesteśmy po imieniu. Te osoby nie mogły mieszkać przy granicy - twierdzi funkcjonariusz.
Dodajmy, że z ustaleń o2.pl wynika, że osoby, które zaatakowały żołnierzy, brały udział w uroczystości zaślubin dwóch aktywistek. Jedna ze wspomnianych panien młodych była cudzoziemką, zaś druga pochodziła z Wyczółek. Większość gości pochodziła spoza rejonu. Część to osoby z zagranicy (m.in. z Australii).
Pytany o zachowanie żołnierzy strażnik mówi, że "wojskowi zachowali się bardzo dobrze".
Nie dali się sprowokować, wykonywali swoje czynności. Sam zrobiłbym to samo - tłumaczy nam strażnik.
Straż graniczna potwierdza: "Takie sytuacje to rzadkość"
W rozmowie z o2.pl mjr SG Katarzyna Zdanowicz potwierdza, że do ubliżania funkcjonariuszom dochodzi rzadko. Rzeczniczka podlaskiego oddziału straży granicznej dodaje, że "ogólny obraz współpracy z mieszkańcami jest bardzo dobry".
Potwierdzam słowa kolegów, którzy z panem rozmawiali. Mamy bardzo dobre relacje z okolicznymi mieszkańcami. Mogą się zdarzyć drobne incydenty, ale to jest niezauważalny odsetek. Możemy liczyć na wsparcie lokalnej społecznosci - mówi nam mjr Zdanowicz.
Przedstawicielka straży granicznej z Podlasia dodaje, że "w razie gdyby doszło do podobnej sytuacji, funkcjonariusze powinni zachowywać się podobnie jak żołnierze na nagraniu".
Powinni dokończyć czynności służbowe i zachować spokój. W międzyczasie procedury nakazują też wezwanie policji, która powinna zająć się sprawą - tłumaczy rzeczniczka podlaskiej straży granicznej.
Czytaj także: 33-latek w rękach Straży Granicznej. Ujawnili, co robił
Dodajmy, że policjanci przeprowadzają czynności wobec osób, które ubliżały żołnierzom. Z ostatniego komunikatu policji z Podlasia wynika, że uczestnicy zdarzenia zostali ukarani.
Wszczęto dochodzenie w sprawie znieważenia i naruszenia nietykalności żołnierza, przesłuchano 2 organizatorów, nałożono 15 mandatów za zakłócanie porządku, tamowanie ruchu i niewskazanie osoby, 2 obwinionych z zarzutami, kolejni po zatrzymaniu paszportów wezwani, kolejni ustaleni - informują przedstawiciele policji na Podlasiu za pośrednictwem serwisu X.
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.