Antykoncepcja awaryjna zwana również antykoncepcją postkoitalną to nic innego jak metoda, której celem jest wyeliminowanie zapłodnienia. Zazwyczaj stosuje się ją, gdy mamy podejrzenie, że inne metody antykoncepcji zawiodły, by uniknąć niechcianej ciąży. W Polsce tabletki "dzień po" są dostępne jedynie na receptę. Wiele krajów oferuje je bez konieczności wizyty u lekarza, a nawet, jak w Waszyngtonie, studentki i studenci będą mogli zakupić lek w automacie na uczelni!
Na terenie Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona stanął automat, w którym sprzedawane są tabletki "dzień po". Na największej uczelni w stolicy Stanów Zjednoczonych jej uczniowie i pracownicy w razie potrzeby będą mogli od ręki kupić antykoncepcję awaryjną. Wcześniej mieli taką możliwość, udając się do miejscowej przychodni. Działała ona jednak w określonych godzinach w dni robocze, więc studenci zasugerowali, że warto pomyśleć o innym rozwiązaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Automat z tabletkami "dzień po". Studenci mogą kupić je na uczelni
Tabletki, które studenci otrzymywali w przychodni były bezpłatne. W automacie trzeba za nie zapłacić 25 dolarów. Mimo to, ułatwieniem jest nieograniczony dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Wielu uczniów apeluje jednak o obniżenie ceny, jak podaje "Washington Post".
Choć w Polsce temat antykoncepcji awaryjnej wzbudza wiele kontrowersji, w USA raczej jest to normą. To nie pierwszy taki automat, który stanął na uczelni w Stanach Zjednoczonych. Jak podają media, rozwiązanie to zostało wprowadzone już w 2012 roku, a obecnie automaty z tabletkami "dzień po" stoją na terenie 32 uczelni.
Tabletki "dzień po" stosuje się zazwyczaj do kilkudziesięciu godzin po stosunku, by uniknąć niechcianej ciąży. Taki lek działa opóźniając lub uniemożliwiając owulację. Zakłada również utrudnienie plemnikom, przedostanie się do komórki jajowej. Dzieje się tak poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i nieznaczne zmniejszenie grubości endometrium.