Danuta Pałęga
Danuta Pałęga   | 
, 
aktualizacja

Awaria 100-letniej tamy na zaporze w Zagórzu Śląskim. Gwałtownie ubywa wody

137

Od kilku dni pracownicy Tauron Ekoenergia intensywnie działają, aby usunąć awarię jednej z zasuw na zaporze w Zagórzu Śląskim. Problemy pojawiły się podczas standardowych prac konserwatorskich, gdy jedna z czterech zasuw nie powróciła na swoje miejsce i unieruchomiła się w otwartej pozycji. Konsekwencją jest niekontrolowany przepływ wody przez upust.

Awaria 100-letniej tamy na zaporze w Zagórzu Śląskim. Gwałtownie ubywa wody
Wielka awaria tamy. Wody ubywa w drastycznym tempie (YouTube)

Zapora na Jeziorze Bystrzyckim, wybudowana na początku XX wieku przez Niemców, to ponadstuletni zabytek techniki. Pomimo swojego wieku, nadal pełni kluczowe funkcje w ochronie przeciwpowodziowej oraz zaopatrzeniu okolicznych miejscowości w wodę pitną.

To urządzenie, które ma ponad 100 lat, więc ma prawo ulec awarii. Nasi pracownicy, po wielu konsultacjach eksperckich, ustalili, jak naprawić upust i zasuwę, przez którą cały czas przelewa się woda – przekazują nieoficjalnie przedstawiciele zarządcy obiektu "Gazecie Wrocławskiej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze względu na specyfikę konstrukcji, nie można zastosować nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dodatkowo utrudnienia sprawia ciągły napór wody, co wymusza przeprowadzenie części prac pod wodą.

Tymczasowe rozwiązanie – "ogromny korek"

Jak podaje "Gazeta Wrocławska", naprawa planowana jest w dwóch etapach. Pierwszym krokiem jest zatrzymanie niekontrolowanego przelewu wody. Specjalnie w tym celu tworzony jest element uszczelniający, przypominający wielki korek, który pozwoli na tymczasowe opanowanie sytuacji.

Budowany jest specjalny element uszczelniający, coś, co możemy porównać do ogromnego korka, którym trzeba uszczelnić to miejsce. Cała akcja będzie przeprowadzana za kilka dni, jak tylko ta konstrukcja będzie gotowa – informują pracownicy.

Dopiero po zatrzymaniu przepływu wody możliwe będzie przeprowadzenie pełnej naprawy uszkodzonego mechanizmu zasuwy.

Trwa ładowanie wpisu: twitter

Znaczenie zapory i Jeziora Bystrzyckiego

Zapora w Zagórzu Śląskim to imponująca budowla o 44 metrach wysokości i 230 metrach długości korony. U jej podstawy grubość sięga 29 metrów. Powstała, by chronić przed powodziami, jednak obecnie pełni także inne ważne funkcje. Jezioro Bystrzyckie, powstałe w wyniku budowy zapory, stanowi źródło wody pitnej dla takich miejscowości jak Dzierżoniów czy Bielawa.

Zbiornik jest również ważnym punktem rekreacyjnym dla mieszkańców regionu. To popularne miejsce odpoczynku nie tylko dla mieszkańców Wałbrzycha, lecz także Wrocławia i Świdnicy.

Czy awaria będzie szansą na kontynuację prac porządkowych?

Mieszkańcy zastanawiają się, czy obecna sytuacja zostanie wykorzystana do dalszego oczyszczania Jeziora Bystrzyckiego z pozostałości po wrześniowej powodzi. Dotychczasowe działania związane z porządkowaniem zbiornika były prowadzone w ograniczonym zakresie, a awaria zapory może być okazją do kontynuacji tych prac.

Jak informuje "Gazeta Wrocławska", trzeba poczekać na oficjalne stanowisko jeleniogórskiego oddziału Tauron Ekoenergia w tej sprawie. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a dalsze kroki mają zostać podjęte w najbliższych dniach.

Trwa ładowanie wpisu: facebook
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jest 15 mld mil od Ziemi. Po tygodniach wysłał sygnał
Wysiadł z auta na A4. Zobaczcie, co miał w ręku. Burza w komentarzach
Rekordowe straty Rosji. Podano, ilu żołnierzy tracą w ciągu dnia
Tak działa psi umysł. Zaskakujące wyniki badań
Podróż przez słowa. Rozwiąż krzyżówkę pełną transportowych haseł
Kolejne odwołane wizyty w Korei Południowej. Jest decyzja Szwecji
Weszła na stronę podaną na opakowaniu lalki. Matka zszokowana
Kolęda już tuż tuż. Ksiądz zdradza, ile dać do koperty
Zaczęło się w całej Polsce. Kary są nieuniknione?
Od gwiazd po przyrodę. Wyjątkowa krzyżówka dla miłośników wiedzy
Nie znasz tego znaku? We Francji możesz dostać nawet 600 zł mandatu
Podjęli decyzję. Powrót po dwunastu latach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić