Niezwykła sytuacja miała miejsce na plaży Les Ortigues w miejscowości Guardamar del Segura w południowej Walencji. Media społecznościowe obiegła relacja zdjęciowa z nietypowego porodu. Widać na niej samicę żółwia morskiego z gatunku karetta.
Zwierzę wykopało na plaży płytkie gniazdo. Następnie złożyło w nim aż 131 jaj. Lokalny burmistrz Jose Luisa Saeza podkreśla, że rekord dla całej Walencji.
Czytaj także: Myśleli, że zgubili żółwia. Odnalazł się po 30 latach
Nietypowy poród u wybrzeży Hiszpanii. Poddadzą jaja inkubacji
W porodzie uczestniczyli eksperci od dzikiej przyrody z Uniwersytetu Walencji oraz wolontariusze z organizacji Oceanogràfic València. Żółwica została przebadana pod kątem możliwych chorób. Kiedy okazało się, że nic jej nie dolega, została wypuszczona do morza.
Dziś rano na plaży Les Ortigues w Guardamar znaleziono żółwia karetta o skorupie o wymiarach 78 na 71 centymetrów. Na wpół zakopana w piasku samica złożyła 131 jaj. Specjaliści założyli jej nadajnik GPS. Badanie USG wskazuje, że za około dwa tygodnie, będzie ponownie składać jaja – opisuje Jose Luisa Saeza.
W godzinach popołudniowych żółwica została wypuszczona do morza. Przedtem biolodzy nadali jej imię Katherine, na cześć zmarłego młodego amerykańskiego biologa morskiego.
Jaja zostały przetransportowane do L'Oceanografic (oceanarium i morska stacja badawcza w Walencji – przyp. red), gdzie zostaną poddane inkubacji. Chcemy, aby na świat przyszło jak najwięcej młodych żółwi – podkreślił burmistrz.
Żółwica złożyła rekordową liczbę jaj. Ten gatunek jest narażony na wyginięcie
Hiszpańskie oceanarium często opisywane jest jako największe w Europie. Może pomieścić 45 tys. stworzeń z 500 różnych gatunków.
Żółwie karetta znajdują się na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i są opisane jako narażone na wyginięcie. Główne zagrożenie stanowią dla nich ludzie, niszczący ich siedliska i zanieczyszczający je tworzywami sztucznymi. Żółwie źle znoszą także sztuczne oświetlenie, które zakłóca ich zdolności reprodukcyjne.
Obejrzyj także: Na ratunek żółwiowi. Ogromny gad wrócił do oceanu