Zapytaliśmy Polaków, jakie mają zdanie na temat cen za wywóz śmieci. Ankietowani podzielili się również opinią odnośnie kar, które obowiązują za zaśmiecanie otoczenia.
Ceny za wywóz śmieci – jak oceniają je Polacy?
Na pytanie o znajomość dokładnej opłaty za odbiór (wywóz) śmieci w swoim miejscu zamieszkania 30 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco, a 70 – twierdząco. Najwięcej osób, które nie znają cen wywozu śmieci, pochodzi z dużych i wielkich miast – 36 proc.
Cen wywozu śmieci nie zna również 31 proc. ankietowanych mieszkańców wsi. Z wyników ankiety wynika, że najlepiej poinformowane osoby pochodzą z małych i średnich miast. Odpowiedzi "nie" udzieliło tam zaledwie 25 proc. uczestników badania.
Aż 75 proc. ankietowanych uważa, że opłaty za wywóz śmieci są za wysokie. Za "w sam raz" uznało je 25 proc. badanych. Nikt nie wyraził opinii, że obecne ceny są za niskie.
Przeczytaj także: Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego [BADANIE]
Wysokość opłat najgorzej oceniają mieszkańcy wsi. Aż 82. proc. z nich udzieliło odpowiedzi, że ceny są "za wysokie". W małych i średnich miastach negatywny stosunek do opłat ma 74 proc. respondentów, a w dużych i wielkich miastach – 68 proc.
Mandat za zaśmiecanie – za wysoki czy za niski?
Obecnie wysokość mandatu za zaśmiecanie wynosi 500 złotych. Wielu uczestników badania zgodziło się, że taka kwota jest adekwatna do przewinienia. Odpowiedzi "Kwota jest w sam raz" udzieliło 42 proc. ankietowanych.
32 proc. badanych uważa, że wysokość kary powinna być niższa. Najmniej, bo 26 proc., wyraziło opinię, że w takich sytuacjach powinno się uiszczać wyższą opłatę.
Przeczytaj także: Nie segregujesz śmieci? Rząd szybko cię namierzy
44 proc. mieszkańców wsi uważa karę 500 złotych za adekwatną. 26 proc. osób ocenia ją jako zbyt niską, a 30 proc. – zbyt wysoką. Aż 36 proc. ankietowanych z małych i średnich miast uważa, że mandat należy zmniejszyć, 39 proc. go aprobuje, a 25 proc. domaga się podniesienia kary.
41 proc. mieszkańców dużych i wielkich miast ocenia karę w wysokości 500 złotych pozytywnie. 29 proc. jest zdania, że tę kwotę należy obniżyć, a 30 proc. – podwyższyć.
Badanie zostało przeprowadzone między 17 a 20 lipca 2020 roku dla o2.pl na panelu Ariadna na próbie 1077 osób. Wzięły w nim udział osoby pełnoletnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.