W konsekwencji pandemii COVID-19 wiele firm odnotowało znaczne straty. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości postanowiła udzielić im wsparcia, o ile tylko spełniają określone warunki. Jeśli właściciele przedsiębiorstw przyjmą pomoc od PARP, nadal będą mogli ubiegać się o inne formy pomocy uwzględnione przez tarczę antykryzysową.
Będzie można je przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, czyli pokrycie kosztów gazu, prądu, paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczeń – zapowiada minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak ("Radio Zet").
Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0. Co nowego pojawi się w tarczy? Niekorzystne przepisy dla pracowników
Dotacje na kapitał obrotowy z PARP – jak otrzymać? Warunki
Warunki otrzymania dotacji na kapitał obrotowy z PARP przedstawiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak wyjaśniła w rozmowie z "PAP", dotacje mogą otrzymać średnie firmy, czyli takie, które zatrudniają do 250 pracowników.
Ważne kryterium stanowią także roczne dochody firm. Roczne dochody przedsiębiorstw nie mogą przekraczać wysokości 50 mln euro (222 mln 670 tys złotych) lub 43 mln euro rocznej sumy bilansowej (19 496 200 zł). Żeby otrzymać dotacje na kapitał obrotowy z PARP, firmy muszą wykazać, że po 1 lutego 2020 roku odnotowały spadek obrotów o minimum 30 procent.
Z dotacji na kapitał obrotowy będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek dochodów co najmniej o 30 procent w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku, porównując ten spadek do poprzedniego miesiąca lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak ("Radio Zet").
Dotacje na kapitał obrotowy z PARP – wniosek
Wniosek o dotacje na kapitał obrotowy znajduje się na oficjalnej stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorca ubiegający się o bezzwrotną pożyczkę będzie musiał podać dane teleadresowe oraz informacje na temat firmy.
Ubieganie się o kapitał obrotowy z PARP będzie odbywało się drogą elektroniczną. W związku z tym przedsiębiorcy powinni upewnić się, że podany przez nich adres e-mail jest aktualny. Muszą także przemyśleć, czy chcą otrzymywać wsparcie agencji przez jeden, dwa czy trzy miesiące.
Maksymalna suma, jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy, to 429 827 zł. Wnioski należy składać najpóźniej do 31 lipca 2020 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.