Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Azerowie oburzeni po wizycie Andrzeja Dudy. Polski dyplomata wezwany do MSZ

458

Polski charge d'affaires w Azerbejdżanie, Michał Greczyło, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Baku w związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na granicy Armenii i Azerbejdżanu. MSZ Azerbejdżanu wyraziło protest, oskarżając prezydenta Polski o udział w antyazerbejdżańskiej propagandzie.

Azerowie oburzeni po wizycie Andrzeja Dudy. Polski dyplomata wezwany do MSZ
Andrzej Duda podczas wizyty w Armenii (PAP, Marcin Obara)

- Podczas spotkania wyrażono protest w związku z wizytą prezydenta Polski Andrzeja Dudy w regionie przy granicy Armenii i Azerbejdżanu, w okolicy miejscowości Kerki, która jest wciąż pod okupacją Armenii. (Duda) wziął tam udział w antyazerbejdżańskiej propagandzie wraz z misją UE w Armenii, mimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Azerbejdżanu – wskazano w komunikacie MSZ Azerbejdżanu.

Dodano, że "mimo deklarowanych celów przyczyniania się do stabilności w regionie i budowania zaufania między Azerbejdżanem i Armenią, misja jest intensywnie wykorzystywana jako antyazerbejdżańskie narzędzie propagandowe". MSZ podkreśliło, że to "prowokacja" i konieczne jest "powstrzymywanie się przed krokami, które mają wpływ na uzasadnione interesy bezpieczeństwa Azerbejdżanu".

Wizyta w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda zakończył w środę trzydniową wizytę w Armenii, podczas której omawiał rozwój współpracy polsko-armeńskiej oraz kwestie bezpieczeństwa w regionie. Zaznaczył, że kluczowym problemem zagrażającym Armenii są napięte relacje z Azerbejdżanem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pogrzeb postrzelonego policjanta. Siemoniak mówi o szczegółach

Prezydent przypomniał, że niedawno rozmawiał z głową Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem, o możliwościach rozwiązania konfliktu. Podkreślił także, że na trudną sytuację polityczną nakładają się złożone relacje między mieszkańcami obu krajów.

Duda zwrócił uwagę na działalność unijnej misji cywilnej w Armenii, która przyczynia się do uspokojenia sytuacji na granicy z Azerbejdżanem. Poinformował, że misja będzie trwała przynajmniej do 2027 roku, a Polska rozważa zwiększenie liczby swoich przedstawicieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem trwa od początku lat 90. XX wieku, wynika m.in. z historycznych zaszłości i geograficznego rozmieszczenia ludności ormiańskiej i azerskiej. Po działaniach wojennych w 2020 i 2023 roku Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad Górskim Karabachem – regionem uznawanym międzynarodowo za część Azerbejdżanu, ale dotąd zamieszkanym głównie przez Ormian. Do azerskiej ofensywy w 2023 roku istniała tam nieuznawana republika wspierana przez Armenię

Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Minister sportu stawia żądania wobec prezesa PKOl. Czego oczekuje Nitras?
Rosjanie ostrzelali własny samolot. Pomylili go z ukraińskim dronem
Strach w niemieckich ośrodkach opieki paliatywnej. Lekarz dokonywał przerażających zbrodni
Iga Świątek oczyszczona z zarzutów o doping. "Najcięższe doświadczenie w życiu"
Kylian Mbappe zawodzi. Tyle przepłaca Real za każdego jego gola
Migranci wzięli drabinę i przekroczyli granicę. Nagranie z Białowieży
Tragiczny wypadek w lesie. Nie żyje Krzysztof Herda, były piłkarz i strażak OSP
Badali lodowiec na Grenlandii. Znaleźli starą bazę wojskową
Zmarł młody polski karateka. Miał zaledwie 19 lat
Tajemnice Putina wyszły na jaw. Informują o jego dzieciach
Tak oddadzą hołd zastrzelonemu policjantowi. "W całym kraju"
Kryzys Realu Madryt to wina Mbappe? Francuz zawodzi pod każdym względem
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić