Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Azerbejdżanie oburzeni po wizycie Andrzeja Dudy. Polski dyplomata wezwany do MSZ

223

Polski charge d'affaires w Azerbejdżanie, Michał Greczyło, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Baku w związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na granicy Armenii i Azerbejdżanu. MSZ Azerbejdżanu wyraziło protest, oskarżając prezydenta Polski o udział w antyazerbejdżańskiej propagandzie.

Azerbejdżanie oburzeni po wizycie Andrzeja Dudy. Polski dyplomata wezwany do MSZ
Andrzej Duda podczas wizyty w Armenii (PAP, Marcin Obara)

- Podczas spotkania wyrażono protest w związku z wizytą prezydenta Polski Andrzeja Dudy w regionie przy granicy Armenii i Azerbejdżanu, w okolicy miejscowości Kerki, która jest wciąż pod okupacją Armenii. (Duda) wziął tam udział w antyazerbejdżańskiej propagandzie wraz z misją UE w Armenii, mimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Azerbejdżanu – wskazano w komunikacie MSZ Azerbejdżanu.

Dodano, że "mimo deklarowanych celów przyczyniania się do stabilności w regionie i budowania zaufania między Azerbejdżanem i Armenią, misja jest intensywnie wykorzystywana jako antyazerbejdżańskie narzędzie propagandowe". MSZ podkreśliło, że to "prowokacja" i konieczne jest "powstrzymywanie się przed krokami, które mają wpływ na uzasadnione interesy bezpieczeństwa Azerbejdżanu".

Wizyta w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda zakończył w środę trzydniową wizytę w Armenii, podczas której omawiał rozwój współpracy polsko-armeńskiej oraz kwestie bezpieczeństwa w regionie. Zaznaczył, że kluczowym problemem zagrażającym Armenii są napięte relacje z Azerbejdżanem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pogrzeb postrzelonego policjanta. Siemoniak mówi o szczegółach

Prezydent przypomniał, że niedawno rozmawiał z głową Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem, o możliwościach rozwiązania konfliktu. Podkreślił także, że na trudną sytuację polityczną nakładają się złożone relacje między mieszkańcami obu krajów.

Duda zwrócił uwagę na działalność unijnej misji cywilnej w Armenii, która przyczynia się do uspokojenia sytuacji na granicy z Azerbejdżanem. Poinformował, że misja będzie trwała przynajmniej do 2027 roku, a Polska rozważa zwiększenie liczby swoich przedstawicieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem trwa od początku lat 90. XX wieku, wynika m.in. z historycznych zaszłości i geograficznego rozmieszczenia ludności ormiańskiej i azerskiej. Po działaniach wojennych w 2020 i 2023 roku Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad Górskim Karabachem – regionem uznawanym międzynarodowo za część Azerbejdżanu, ale dotąd zamieszkanym głównie przez Ormian. Do azerskiej ofensywy w 2023 roku istniała tam nieuznawana republika wspierana przez Armenię

Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tajemnice Putina wyszły na jaw. Informują o jego dzieciach
Tak oddadzą hołd zastrzelonemu policjantowi. "W całym kraju"
Kryzys Realu Madryt to wina Mbappe? Francuz zawodzi pod każdym względem
Są ofiary śmiertelne. Zima zaatakowała mieszkańców
Polska musi pozyskać nowoczesne okręty podwodne. To gwarant bezpieczeństwa
Prosiła o dary w sieci. Internauci odkryli smutną prawdę
Rafał Trzaskowski o finansowaniu prekampani. "W tej chwili nie ma zasad"
Polacy wciąż palą śmieci w piecach. Fatalne wnioski z najnowszego raportu
Episkopat zajął stanowisko ws. wolnej Wigilii. Duchowni wyrazili obawy
Orki zrobiły to po 37 latach. Naukowcy zszokowani
Wypłyń na głębokie wody wiedzy. Krzyżówka "Na morzu" czeka
Wielka akcja służb. Złapano 25 osób przerzucających migrantów do Europy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić