oprac. Danuta Pałęga| 

"Bąbel zimna" czuć nad Bałtykiem. Turyści komentują

12

Mimo pięknej, słonecznej pogody, osoby wybierające się na polskie wybrzeże powinny zachować ostrożność – temperatura wody w Bałtyku jest obecnie wyjątkowo niska. Zjawisko tzw. "bąbla zimna" rozprzestrzenia się na coraz większy obszar, stwarzając ryzyko dla kąpiących się.

"Bąbel zimna" czuć nad Bałtykiem. Turyści komentują
"Bąbel zimna" nad Bałtykiem (GETTY IMAGES, GRAZYNA PALASZEWSKA)

We Władysławowie, jednym z popularnych nadmorskich kurortów, w niedzielę temperatura powietrza wynosiła 26 stopni, lecz silny wiatr sprawiał, że odczuwalnie było chłodniej.

Największe zaskoczenie czeka jednak turystów po wejściu do wody, której temperatura spadła do zaledwie 9-10 stopni. Jak wyjaśniają eksperci, takie ochłodzenie Bałtyku nie jest anomalią, lecz naturalnym zjawiskiem atmosferycznym.

Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczy serwisowi polsatnews.pl, że bałtycki upwelling jest wynikiem wiatru wiejącego ze wschodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znaleźli paczkę ze słonecznikiem. Osłupieli, gdy otworzyli łuski

Ruch powietrza wzdłuż wybrzeża powoduje przemieszczanie się mas wody. Choć tego nie widać, bo proces jest powolny, ciepła woda zostaje wypchnięta w głąb morza, a zimniejsza woda z głębin napływa na powierzchnię.

Zjawisko to, zwane potocznie "bąblem zimna", może być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób próbujących kąpieli w lodowatej wodzie. Turystom, niby świadomym sytuacji, ciężko jest się dostosować.

Jest bardzo zimo, ale jeśli już ktoś przyjechał to warto się zanurzyć, ale dzieciom nie polecam, tylko nogi zmoczyć, ja to tam trzy, cztery minuty i więcej się nie da — mówi Polsat News plażowicz.

Choć na plaży we Władysławowie wciąż przebywa sporo ludzi, chętnych do kąpieli jest zdecydowanie mniej.

Dziś jest bardziej wietrznie i jeszcze chłodniej, wczoraj mniej wiało i było więcej ludzi, a teraz, jak państwo widzą, mało kto wchodzi — dodaje inny wypoczywający na plaży. 

Zjawisko upwellingu dotyczy nie tylko Władysławowa, ale także innych miejscowości nadmorskich, takich jak Darłowo czy Kołobrzeg.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić