Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 

Będą strzelać w lasach. Kontrowersyjna decyzja Ministerstwa Środowiska

4

Ministerstwo środowiska Słowacji podjęło decyzję o odstrzale 74 wilków do połowy stycznia. To spotkało się z szerokim sprzeciwem ze strony organizacji zajmujących się ochroną przyrody. Jak argumentuje resort, drapieżniki te wyrządzają znaczne szkody w gospodarstwach hodowlanych. W ramach rozporządzenia odstrzały będą również możliwe w kolejnych latach.

Będą strzelać w lasach. Kontrowersyjna decyzja Ministerstwa Środowiska
Kontrowersje wokół odstrzału wilków na Słowacji (x)

Decyzja jest częścią szerszej polityki łowieckiej, która wywołuje wiele emocji. Sytuację zaogniły słowa wiceministra środowiska Filipa Kuffa, który w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zachęcał myśliwych do aktywnego udziału w polowaniach.

Dopingował myśliwych i zachęcał do przekazywania informacji o treści rozporządzenia wśród członków tej społeczności – relacjonują przyrodnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kurczak grillowany na wulkanie? Tutaj to możliwe!

Wilk – gatunek zagrożony?

Organizacje przyrodnicze, takie jak WWF Slovakia oraz Lesoochranárske zoskupenie VLK, podkreślają, że wilki są gatunkiem zagrożonym, a odstrzały nie znajdują uzasadnienia naukowego.

Jak podaje Interia.pl, według WWF Slovakia decyzja ministerstwa może mieć długofalowe konsekwencje dla lokalnych ekosystemów, ponieważ wilk jest kluczowym gatunkiem zwornikowym. Lesoochranárske zoskupenie VLK wskazuje również na brak przejrzystości w działaniach resortów środowiska i rolnictwa.

Ministerstwa (...) celowo nie opublikowały mapy terenów, na których nie można polować na wilki, mimo że się do tego zobowiązały – alarmuje organizacja.

Przyrodnicy idą do sądu

Działacze zapowiadają kroki prawne przeciwko politykom odpowiedzialnym za te decyzje. Jak podkreślają, politycy Słowackiej Partii Narodowej, która kieruje resortem środowiska, nie realizują obowiązków wynikających z konstytucji, jeśli chodzi o ochronę przyrody.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Decyzje o odstrzałach wykraczają poza wilki

Kontrowersyjna polityka łowiecka Słowacji nie dotyczy jedynie wilków. W listopadzie 2024 roku resort środowiska ogłosił możliwość odstrzału niedźwiedzi, co również wzbudziło falę krytyki. Decyzja zapadła po kilku incydentach z udziałem tych drapieżników.

Jak informuje Interia.pl, ogród zoologiczny w Taborze w Czechach skierował do Komisji Europejskiej skargę na politykę Słowacji, zaznaczając, że odstrzały prowadzone są na masową skalę. "Słowacja poszła drogą średniowiecza" – skomentował ogród zoologiczny.

Wilki w Europie – status ochronny zagrożony

Zagrożenie dla populacji wilków nie dotyczy wyłącznie Słowacji. W grudniu 2024 roku Stały Komitet Konwencji Berneńskiej obniżył status ochronny wilków w Unii Europejskiej. Decyzja ta, zdaniem organizacji ekologicznych, stanowi krok wstecz w wieloletnich staraniach na rzecz odbudowy tego gatunku.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Piłkarskie pytanie zatrzymało uczestnika "Milionerów". Znałbyś odpowiedź?
Tajemnicze zaginięcie 26-latki. Trwają poszukiwania Katarzyny Błaszko
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić