1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie renta wdowia - nowy program wsparcia finansowego dla osób, które straciły współmałżonka. Ma to na celu polepszenie sytuacji ekonomicznej wdów i wdowców, umożliwiając im łączenie dwóch świadczeń, co do tej pory nie było możliwe.
Renta wdowia będzie przysługiwać wdowom i wdowcom, którzy:
- Byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- Osiągnęli powszechny wiek emerytalny;
- Śmierć małżonka nie nastąpiła wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Czytaj także: Szukasz zniczy na Wszystkich Świętych? Ksiądz mówi, których unikać
Na wypłaty renty wdowiej rząd przeznaczył ponad 3 mld złotych i obejmie ona ok. 2 mln osób. Od 1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie wypłacać seniorom dodatkowe świadczenie w wysokości 15 proc. emerytury lub renty zmarłego współmałżonka. Od 1 stycznia 2027 roku renta wdowia wyniesie 25 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korzyści związane z rentą wdowią
Wprowadzenie renty wdowiej oznacza, że wdowy i wdowcy będą mogli zachować swoje dotychczasowe emerytury i dodatek w postaci renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Obecnie, w razie zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, można pobierać tylko jedno z nich - własną emeryturę albo rentę rodzinną.
Renta wdowia pozwoli na otrzymywanie, poza własną emeryturą bądź rentą rodzinną, również dodatku w wysokości 15 proc. (25 proc. od 2027 roku) drugiego świadczenia.
Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę poprawy sytuacji ekonomicznej osób starszych po utracie współmałżonka. Rząd szacuje, że z tego świadczenia skorzysta ok. 2 mln osób. Przyznanie renty wdowiej umożliwi łączenie dwóch świadczeń – własnej emerytury i renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, co wcześniej nie było możliwe.
Czytaj także: Zostaw na grobie. Hieny cmentarne szybko zrezygnują