Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia, który wskazuje, że od 1 stycznia 2025 roku pojawi się w Polsce siedem nowych miast. Celem zmian statusu niektórych miejscowości jest i granic gmin jest wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym kraju, który będzie uwzględniał propozycje zawarte we wnioskach organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.
Czytaj również: Zginął z rąk zamachowca na wiecu Trumpa. Wiadomo, kim jest
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe miasta w Polsce od 2025 roku. Oto lista
Wraz z rozpoczęciem 2024 roku w Polsce prawa miejskie uzyskało aż 34 miejscowości. Od tamtej pory łącznie w naszym kraju jest 1013 miast. Tym razem lista nowych miast jest zdecydowanie krótsza i zawiera siedem pozycji. Prawa miejskie uzyskają:
- Końskowola (woj. lubelskie)
- Kurów (woj. lubelskie)
- Wąwolnica (woj. lubelskie)
- Kazanów (woj. mazowieckie)
- Sobków (woj. świętokrzyskie)
- Kobylnica (woj. pomorskie)
- Zaniemyśl (woj. wielkopolskie)
Zmiany mają dotyczyć również granic w siedmiu gminach: pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły oraz pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.
Zobacz także: Nagranie z Mielna budzi kontrowersje. Turyści przyłapani
Korzyści dla nowych miast
Wsie uzyskujące prawa miejskie mogą liczyć na zwiększenie swojego prestiżu. Mają prawo ubiegać się o większe fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Z powodu odrolnienia działek możliwy jest dynamiczny rozwój małych przedsiębiorstw.
Niezbyt wiele zmieni się natomiast jeśli chodzi o środki unijne, bowiem małe miejscowości nastawione na agroturystykę zyskują, gdy mają status wsi. Urbanizacja sprzyja jednak rozwojowi miast, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na jakość życia mieszkańców.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.