W okresie Wielkanocnym miały miejsce tragiczne zdarzenia. Silny wiatr przewrócił drzewa powodując śmierć pięciu osób, w tym dwójki dzieci. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) postanowiło podjąć kroki mające na celu poprawę systemu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.
Do tej pory wysyłanie wiadomości tekstowych z ostrzeżeniami przez RCB było zarezerwowane tylko dla sytuacji, gdy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) ogłaszał ostrzeżenia wyższych stopni. Teraz rozważa się rozszerzenie tej praktyki, by ostrzegania były wysyłane już przy najmniejszym, pierwszym stopniu zagrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SMS-y z Alert RCB mogą przychodzić nawet codziennie
Zmiany w rozsyłaniu alertów RCB oznaczają, że moglibyśmy otrzymywać ostrzeżenia SMS nawet codziennie. Należy dodać, że nie będzie możliwości wyłączenia tych powiadomień. Idea ta wynika z przekonania, że każda burza, niezależnie od swojej siły, niesie ze sobą ryzyko.
Zamierza się również, by komunikaty te zawierały bardziej szczegółowe informacje, takie jak przewidywana prędkość wiatru, temperatura czy nawet zalecenia dotyczące zachowania podczas upałów. Ma to na celu zwiększenie świadomości i przygotowanie ludzi do ewentualnych zagrożeń.
Czytaj więcej: Dlaczego alert RCB pojawił się tak późno? "Nie było wystarczająco wysokich wartości".
Pojawia się jednak pytanie, czy codzienne otrzymywanie ostrzeżeń nie spowoduje, że ludzie staną się mniej wrażliwi na potencjalne niebezpieczeństwa, traktując je jako coś normalnego. W USA system ostrzegania działa w ten sposób już od wielu lat i jest uznawany za efektywny. Mamy nadzieję, że w naszym kraju wprowadzenie tych zmian także przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa.