Gwoli przypomnienia - kwestia z emeryturami pomostowymi była priorytetem dla związkowców z NSZZ "Solidarność". Bardzo zażarcie o nią walczyli.
7 czerwca bieżącego roku zawarto porozumienie na linii rząd - NSZZ "Solidarność". Podpisanie 16 sierpnia nowelizacji przez Andrzeja Dudę jest spełnieniem jednego z punktów wspominanego, czerwcowego porozumienia.
Emerytura pomostowa. Będą zmiany. Znamy szczegóły
Prezydencki podpis pod nowelizacją uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych. Co to przyniesie w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otóż obecnie emerytury pomostowe należą się tylko osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa to oznacza, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający. "Nowelizacja to znosi" - zaznacza PAP.
Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę pomostową - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.
Dzięki nowelizacji wprowadzonych zostanie też kilka innych przepisów. Chodzi o: ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa czy wyłączenie z płacy minimalnej dodatku za szczególne warunki pracy.
Regulacja podwyższa też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.