Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Beryl sieje spustoszenie. Sceny grozy na Karaibach

0

Huragan Beryl dotarł na Karaiby z prędkością nawet 260 kilometrów na godzinę. Co najmniej jedna osoba zginęła, tysiące pozostają bez prądu. Wiele osób straciło dobytek życia. To najwcześniejszy w historii pomiarów huragan piątej kategorii, który powstał na Atlantyku.

Beryl sieje spustoszenie. Sceny grozy na Karaibach
Beryl sieje spustoszenie. Sceny grozy na Karaibach (Twitter)

Przez niszczycielską siłę huraganu Beryl tysiące ludzi nadal nie ma prądu lub przebywa w tymczasowych schronieniach w Saint Vincent i Grenadynie, Grenadzie i Saint Lucia. Jak informuje BBC, żywioł podniesiono do 5 kategorii i przesuwa się na wschód w kierunku Jamajki. Oczekuje się, że dotrze do południowo-wschodniego Meksyku do końca tygodnia.

Kategoria pięć oznacza największą siłę i największe zniszczenia. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z nadejścia żywiołu nad wspomniane kraje. Wiatr łamał drzewa jak zapałki, przesuwał najcięższe przedmioty z łatwością.

W pół godziny Carriacou zostało zrównane z ziemią – cytuje BBC premiera Grenady, Dickona Mitchella. Ralph Gonsalves, premier Saint Vincent i Grenadynów, poinformował, że jedna osoba zginęła, a liczba ofiar śmiertelnych może być większa. Wcześniej zamknięto lotniska i firmy, a mieszkańcom zalecono szukanie schronienia przed zbliżającą się burzą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Była konsulem w Japonii. "Najciekawszy zawód świata"

W krajach nie działają sieci komórkowe, większość mieszkańców nie ma dostępu do sieci. Wszystkie firmy i punkty użyteczności publicznej zostały zamknięte.

Znany amerykański meteorolog i dziennikarz potwierdza, że prędkość huraganu Beryl jest niemal identyczna jak huraganu Emily z 2005 r. Udokumentował również zniszczenia na Karaibach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Według NHC Beryl we wtorek prawdopodobnie uderzy w Arubę, Bonaire i Curacao, gdzie spodziewane są wysokie fale sztormowe i potężny wiatr.

Kolejne huragany na horyzoncie

Według BBC, Amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery ostrzegła, że ​​w tym roku na północnym Atlantyku może wystąpić aż siedem dużych huraganów, podczas gdy średnio w sezonie (od czerwca do listopada) notuje się trzy takie zjawiska. Stwierdzono, że częściowo winę ponoszą rekordowo wysokie temperatury powierzchni morza.

Podkreślono również, że to najwcześniejszy w historii pomiarów huragan piątej kategorii, jaki powstał na Atlantyku. - Huraganów nie obchodzi, jaki jest miesiąc, tylko to, jakie jest ich otoczenie - tłumaczył w rozmowie z portalem CNN ekspert Jim Kossin.

Władze podkreślają, że mieszkańcy przygotowali się na nadejście żywiołu. Kolejki ludzi utworzyły się na stacjach benzynowych i w sklepach z narzędziami w Saint Vincent i Grenadynach oraz w Grenadzie.

BBC cytuje również dziennikarzy stacji National Broadcasting Corporation. Gdy huragan Beryl zbliżał się do Saint Vincent i Grenadyn, Colvin Harry i Dionne John prowadzili na żywo program radiowy. Omawiali na żywo trasę huraganu. Po godzinnej transmisji musieli uciekać, ponieważ obok ich siedziby zawalił się dach. Musieli gorączkowo szukać schronienia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić