Transmisję online z ceremonii pogrzebowej oglądaj na żywo na TVP1, TVN24 i TVN24BiS w WP Pilot.
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, jak opancerzona limuzyna Joe Bidena, znana jako "Bestia" zatrzymała się przed kawiarnią Pret w centrum Londynu. Wszystko przez korek na drodze. Amerykański przywódca był w drodze na pogrzeb królowej Elżbiety w opactwie Westminster. Na ceremonię na szczęście dotarł o czasie.
"Bestia" w korku
To, że samochód Bidena utknął w korku z powodu napiętego ruchu w centrum miasta, zaskoczyło miejscowych. Sam Biden jednak był uśmiechnięty i machał do Brytyjczyków, którzy zebrali się, aby oddać ostatni hołd Elżbiecie II. Na filmiku widać też funkcjonariusza policji, który próbuje zwolnić drogę dla Joe Bidena.
Internauci zwracają jednak uwagę, że Biden mógł równie dobrze wsiąść do autobusu razem z innymi przywódcami. Wszyscy goście ceremonii pogrzebowej - nawet ci na najwyższych szczeblach państwowych - docierają do Opactwa Westminsterskiego specjalnymi autokarami.
Czytaj także: Napad w Bytomiu. Złodziej auta groził bronią
Jedyny przywódca we własnej limuzynie
Joe Biden to jedyny przywódca, któremu pozwolono wjechać do Pałacu Buckingham własną limuzyną, co wywołało falę krytyki. Biden przyleciał do Londynu w sobotę wieczorem.
Wcześniej portal "Politico" podawał, że szefowie państw, którzy wezmą udział w pogrzebie królowej Elżbiety II, zostali poproszeni o przybycie do Londynu lotami komercyjnymi. Zakazano też korzystania z helikopterów do poruszania się po terenie kraju, a w czasie uroczystości pogrzebowych nie mogą korzystać z prywatnych samochodów. Zamiast tego są przewożeni autobusami.
Pogrzeb Elżbiety II
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września po ponad 70 latach panowania. W nabożeństwie żałobnym, które rozpocznie się w poniedziałek o godz. 11.00 londyńskiego czasu (godz. 12 w Polsce), weźmie udział 2000 osób, w tym ok. 500 gości zagranicznych.
W Opactwie Westminsterskim obecni będą członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, premier Liz Truss i lider opozycji Keir Starmer, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów, a także ok. 200 osób, które w czerwcu zostały uhonorowane przez królową odznaczeniami za działania na rzecz lokalnych społeczności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo