Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, kilka dni temu poinformował o niezwykłym znalezisku. Jeżdżące po lesie motocykle crossowe w pewnym miejscu odsłoniły betonowy pierścień. Jak się później okazało, był to wstęp to odkrycia tajemnicy, skrywanej przez las od dekad.
W okolicach dawnego Drewbudu przy ul. Wawelskiej w Pile, natrafiono na niemiecki schron bojowy z lat II wojny światowej.
Informując o fascynującym odkryciu, Olszyński zaznaczył, że już w latach 90. zainteresował się historią Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. – Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie – wyjaśnił. Marzenie spełniło się po 30 latach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas rekonesansu trasy przed organizowanym w ub. roku rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji, zobaczyłem betonowy pierścień odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe. Założyłem, że nie jest to studzienka kablowa czy kanalizacyjna. Po rajdzie podjechaliśmy z kolegami na oględziny znaleziska – relacjonował Przemysław Olszyński.
Okazało się, że natrafiono na niemiecki schron bojowy do prowadzenia ognia okrężnego Ringstand 58c, tzw. tobruk.
Odkrycie w lesie. Niemiecki schron bojowy
Jak dodał dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, dotychczas wiadomo było o "14 takich schronach, wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji".
W tym roku po analizie map i badaniach terenowych stwierdziliśmy z Michałem Skibińskim ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego,,Dąbrowa", że należy uznać za część Pozycji Pilskiej 2 ,, Tobruki" znajdujące się w Skórce. Z odnalezionym schronem daje to łączną liczbę 17 tego typu obiektów na naszej linii umocnień – zaznaczył dyrektor.
Niemcy, ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, ostatecznie nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. – (...) Uznaliśmy, że najlepszym, bezpiecznym rozwiązaniem będzie odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałych tobruków – wyjaśnił Olszyński.
Ringstand 58c to niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Według muzeum, schrony były trudne do znalezienia i zniszczenia.
Konstrukcja oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk (w Afryce Północnej), stąd potoczna nazwa schronu.
Czytaj także: Skarb nazistów? W czwartek wszystko będzie jasne