Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Aneta Polak | 

"Betonowy pierścień". Niezwykły odkrycie wojskowe w Pile

27

Przetrwał dekady, ale nikt o nim nie wiedział. Zmieniło się to dopiero w ostatnim czasie. Dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego Przemysław Olszyński znalazł niemiecki schron bojowy z czasów II wojny światowej. Niezwykłego odkrycia dokonano dzięki jeżdżącym po lesie motocyklom crossowym.

"Betonowy pierścień". Niezwykły odkrycie wojskowe w Pile
Niesamowite odkrycie w lesie. Natrafiono na niemiecki schron (Facebook, Pilskie Muzeum Wojskowe)

Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, kilka dni temu poinformował o niezwykłym znalezisku. Jeżdżące po lesie motocykle crossowe w pewnym miejscu odsłoniły betonowy pierścień. Jak się później okazało, był to wstęp to odkrycia tajemnicy, skrywanej przez las od dekad.

W okolicach dawnego Drewbudu przy ul. Wawelskiej w Pile, natrafiono na niemiecki schron bojowy z lat II wojny światowej.

Informując o fascynującym odkryciu, Olszyński zaznaczył, że już w latach 90. zainteresował się historią Pozycji Pilskiej – linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od wschodu. – Marzyłem wtedy, że kiedyś odnajdę zakopany schron, o którym nikt nie wie – wyjaśnił. Marzenie spełniło się po 30 latach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wtedy się zaczęło. Akurat byli na plaży
Podczas rekonesansu trasy przed organizowanym w ub. roku rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji, zobaczyłem betonowy pierścień odsłonięty przez jeżdżące po lesie motocykle crossowe. Założyłem, że nie jest to studzienka kablowa czy kanalizacyjna. Po rajdzie podjechaliśmy z kolegami na oględziny znaleziska – relacjonował Przemysław Olszyński.

Okazało się, że natrafiono na niemiecki schron bojowy do prowadzenia ognia okrężnego Ringstand 58c, tzw. tobruk.

Odkrycie w lesie. Niemiecki schron bojowy

Jak dodał dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego, dotychczas wiadomo było o "14 takich schronach, wybudowanych w drugiej połowie 1944 roku w celu wzmocnienia istniejących fortyfikacji".

W tym roku po analizie map i badaniach terenowych stwierdziliśmy z Michałem Skibińskim ze Stowarzyszenia Kartograficzno Eksploracyjnego,,Dąbrowa", że należy uznać za część Pozycji Pilskiej 2 ,, Tobruki" znajdujące się w Skórce. Z odnalezionym schronem daje to łączną liczbę 17 tego typu obiektów na naszej linii umocnień – zaznaczył dyrektor.

Niemcy, ze względu na braki materiałowe i trudności z zaopatrzeniem, ostatecznie nie ukończyli budowy schronów Ringstand 58c zgodnie z obowiązującą instrukcją. – (...) Uznaliśmy, że najlepszym, bezpiecznym rozwiązaniem będzie odkopanie odnalezionego schronu i eksponowanie go w wykopie, podobnie jak pozostałych tobruków – wyjaśnił Olszyński.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ringstand 58c to niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Według muzeum, schrony były trudne do znalezienia i zniszczenia.

Konstrukcja oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk (w Afryce Północnej), stąd potoczna nazwa schronu.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić