Od 2 czerwca granicę państwową Republiki Chorwacji przekroczyć mogą tylko te osoby, które posiadają zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień. Od przyjęcia ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni.
Do Chorwacji mogą wjeżdżać też ci, którzy posiadają negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 (nie starszy niż 72 godziny). Do wjazdu na terytorium tego kraju uprawnia też negatywny szybki test antygenowy (nie starszy niż 48 godzin).
Warto mieć na uwadze to, że ważność obu testów jest liczona od momentu pobrania materiału do badania. Honoruje się tylko te testy, które są uznawane w krajach UE.
Koronawirus. Na jakiej zasadzie wjedziesz do Chorwacji?
Na teren Chorwacji mogą wjechać też te osoby, które:
- przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni - w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki;
- przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
- przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni;
- przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.
- posiadają unijny cyfrowy zielony certyfikat Covid-19;
- dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu (źródło: gov.pl).
Czytaj także: Tak mieszka Teresa Lipowska. Trudno w to uwierzyć!
Chorwacja. Dla kogo kwarantanna?
Ci, którzy nie spełnią żadnego z ww. wymogów, zostaną objęci dziesięciodniową kwarantanną.
Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium RCh i otrzymaniu stosownego sms-owego potwierdzenia od chorwackich służb - zaznaczono na stronie internetowej gov.pl.
Czytaj także: Polak pedofil na Wyspach. Przez 10 lat terroryzował dziecko
Kto jest zwolniony z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na granicy?
- osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji UWAGA! Nie ma wzoru takich zaproszeń lub potwierdzeń.
- osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w RCh nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).
Czytaj także: Kamień Pomorski. 18-letnia Magda zgwałcona i uduszona. "Niech ta tragedia poruszy sumienia"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.