14 marca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Wyborczego.
Jedną z najczęściej wymienianych i najważniejszych zmian, wprowadzonych w kodeksie przed wyborami parlamentarnymi, jest zwiększenie dostępności lokali wyborczych dla mieszkańców słabo skomunikowanych terenów.
Czytaj więcej: Wałęsa wydał tysiące złotych. Miarka się przebrała
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak więc zgodnie z tą nowelizacją, wójtowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich będą musieli obowiązkowo zapewnić bezpłatny transport do obwodowych komisji wyborczych osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom powyżej 60 roku życia.
Należy jednak podkreślić, że mowa jest tylko i wyłącznie o obwodach, i gminach, w których w dniu głosowania nie ma dostępnego transportu publicznego albo najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.
Transport na wybory parlamentarne 2023. Jak i do kiedy się zgłosić?
Transport odbywa się z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie ujęty jest wyborca.
Jeżeli lokal w obwodzie osoby z niepełnosprawnością nie jest dostosowany albo z innych względów mu nie odpowiada, wyborca ma prawo złożyć do urzędu miasta lub gminy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Ma na to czas do 12 października.
Podkreślmy, że osoba zainteresowana skorzystaniem z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinna zgłosić taki zamiar do 2 października do właściwego wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta.
Takie zgłoszenie można złożyć ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Wniosek o bezpłatny transport powinien zawierać:
- nazwisko i imię;
- numer PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma mu towarzyszyć;
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania;
- wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego;
- oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie;
- numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy (o ile posiada);
- oświadczenie o stanie zdrowia i stopniu niepełnosprawności.
Głosowanie korespondencyjne osób niepełnosprawnych.
Przypomnijmy, że osoby z niepełnosprawnościami mają również prawo skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego.
Wyborca musi wyrazić chęć tego rodzaju głosowania komisarzowi wyborczemu. Należy zrobić to najpóźniej na 13 dni przed dniem głosowania. W tym roku data ta przypada na 2 października 2023 roku.
Czytaj również: "Nie pękaj". Niekonwencjonalna kampania kandydatów Lewicy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.