Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu znaleźli kilka szkieletów nowego gatunku dinozaura. Zwierzę, które chodziło po ziemi około 100 mln lat temu, przypominało dużego ptaka i miało bezzębny dziób.
Tego wspaniałego odkrycia dokonano w Mongolii na pustyni Gobi. Dzięki niemu naukowcy mają nadzieję wyjaśnić, w jaki sposób niektóre zwierzęta zmieniały się dzięki ewolucji.
Oksoko avarsan jest interesujący, ponieważ szkielety są bardzo kompletne […] Ale co ważniejsze, jego dwupalczasta dłoń skłoniła nas do przyjrzenia się, jak zmieniały się kończyny przednie podczas ewolucji owiraptorów, czego wcześniej nie badano – powiedział jeden z badaczy.
Odkopano kilka kompletnych szkieletów dinozaurów z gatunku oksoko avarsan. Ustalono, że były wszystkożerne i mogły osiągnąć długość około 2-3 metrów. Ponadto miały duży dziób, jaki można obecnie zaobserwować u papug oraz tylko po dwa palce (większość dinozaurów była trójpalczasta).
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Royal Society Open Science". W badaniach uczestniczą także naukowcy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie, Uniwersytetu Hokkaido w Japonii oraz Mongolskiej Akademii Nauk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.