Jak podaje białoruski portal "Zerkało", w porozumieniu, które podpisały władze Mińska z samozwańczymi władzami Sewastopolu, miasta te zobowiązały się współpracować w zakresie eksportu i importu produktów, gospodarki miejskiej, a także w dziedzinach kultury, edukacji, nauki, "polityki młodzieżowej" i "edukacji patriotycznej".
Porozumienie Mińska z okupowanym miastem. Co to może oznaczać?
"Zerkało" zauważa, że białoruskie media państwowe nie chcą podawać zbyt dużo szczegółów porozumienia. Agencja Mińsk-Nowosti napisała o tym tylko jedno zdanie, podczas gdy tzw. władze Sewastopola przedstawiły zdecydowanie więcej detali.
Umowę podpisali szef Mińskiego Komitetu Wykonawczego Władimir Kuchariew i prorosyjski "gubernator Sewastopola" Michaił Razwożajew. Jednocześnie zwrócono uwagę, że przedstawiciel okupacyjnych władz określił porozumienie "momentem historycznie ważnym". Negocjacje z Mińskiem w tej sprawie miały trwać od dawna.
Aleksandr Łukaszenka "de facto uznał aneksję"
Oficjalnie Białoruś "wspiera suwerenność i integralność terytorialną" Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Jednocześnie w lipcu 2022 roku białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że de facto uznał już aneksję Krymu przez Rosję, a w razie potrzeby wyda odpowiedni dekret.
Sewastopol de iure jest częścią Ukrainy, zaś de facto od 2014 roku jest okupowany i kontrolowany przez rosyjskie władze. Po "przyłączeniu" do Federacji Rosyjskiej, Sewastopol zachował status miasta wydzielonego, jednak jako część Rosji nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową, która uważa cały Półwysep Krymski za część Ukrainy.