Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Biebrzański Park Narodowy. Letnia przyducha zbiera śmiertelne żniwo

17

Bardzo niepokojące obrazki docierają do nas z Biebrzy. W okolicach Sztabina i Lipska (woj. podlaskie) pojawiły się martwe ryby. - Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że mamy tu do czynienia ze zjawiskiem tzw. letniej przyduchy - tłumaczą przedstawiciele Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy. Letnia przyducha zbiera śmiertelne żniwo
Letnia przyducha w Biebrzy (biebrza.org.pl)

Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku Delegatura w Suwałkach. Jego prace pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego na powierzchni wód pojawiają się martwe ryby. Wątpliwe jednak, by przyczyna była inna niż letnia przyducha.

Mechanizm jej powstawania jest z pozoru prosty, jednak wpływa na to kilka czynników. Jednym z nich są wysokie temperatury które powodują obniżoną rozpuszczalność tlenu w wodzie - czytamy na biebrza.org.pl.

Kolejny czynnik to spływy powierzchniowe z łąk i pól. "Od ponad 2 tygodni mamy do czynienia z upałami, którym nierzadko towarzyszą silne burze z bardzo obfitymi opadami deszczu. Niekiedy podczas jednej ulewy na danym obszarze potrafi spaść tyle wody ile przez cały miesiąc. Woda z opadów, spływając do rzeki, zabiera ze sobą duże ilości materii organicznej, która jest później rozkładana przez mikroorganizmy. Niestety, proces ten pochłania duże ilości tlenu, którego potrzebują również inne organizmy, m.in. ryby" - dodają przedstawiciele Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zauważają, że oprócz materii organicznej do wody dostają się związki azotu i fosforu, "których źródłem są stosowane w rolnictwie nawozy sztuczne, co dodatkowo zaburza równowagę biochemiczną w wodzie".

Letnia przyducha w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dlaczego powstała?

Do powstania przyduchy mogą przyczyniać się również niskie lub wysokie stany wód w okresie letnim. "W efekcie mamy do czynienia z lokalnymi śnięciami ryb, w szczególności tych najbardziej wrażliwych na deficyty tlenowe" - zaznaczono na biebrza.org.

Nie jesteśmy w stanie sztucznie natlenić wody na tak dużym obszarze. Sztuczne natlenianie wody może się sprawdzić w niewielkich zbiornikach wody stojącej. Przy tej okazji możemy edukować społeczeństwo nie tylko o wpływie rolnictwa na ekosystemy wodne, ale przede wszystkim o skutkach zmian klimatycznych których właśnie doświadczamy i będziemy doświadczać coraz częściej - podsumowują pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić