Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne pojawiło się nagranie z lasu. W opisie tego filmiku zwrócono uwagę na niepokojące zjawisko.
Czy to ocieplenie klimatu? Krótka wizyta w lesie, po wykonanych pracach. W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczebności jemioły, czy też raka jodły. Niepokojący jest objaw, ubytku igieł w koronach jodeł. Czy jest to efekt wzrostu temperatur, może obniżania się poziomu wód gruntowych? - zastanawiają się leśnicy.
Podkreślono jednocześnie, że "należy to obserwować, badać i starać się budować młode pokolenie przystosowane do zmieniających się warunków". "PS. Na młodych drzewach nie widać procesu defoliacji" - podsumowano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące zjawisko w lesie
Podczas oglądania filmiku możemy spojrzeć na korony starych jodeł. Autor podkreśla, że niepokojące jest to, iż się przerzedzają.
- Następuje proces defoliacji i ubytku igieł. Proszę sobie porównać jodłę, która jest jeszcze zdrowa z jodłą w podobnym wieku, która ma mocno przerzedzoną koronę - zachęca narrator.
Co jest przyczyną? Będziemy to badać i obserwować, a także reagować - zapewnia przedstawiciel Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Na czym polega defoliacja?
W opisie i podczas nagrania pada sformułowanie "defoliacja". Co to za zjawisko?
Proces opadania lub usuwania liści z roślin; może być spowodowany przez żery owadów, zanieczyszczenia powietrza bądź gleby lub w wyniku stosowania przez człowieka środków chemicznych (defoliantów), np. w szkółkarstwie w celu przyspieszenia zakończenia wegetacji sadzonek gatunków liściastych - taką definicję zamieszczono na stronie internetowej Lasów Państwowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.