Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Big Cyc zmieszany z błotem. Afera po premierze nowego kawałka

70

Zespół Big Cyc odniósł się do krytyki nowej wersji swojego hitu "Makumba", który został nagrany w Republice Środkowej Afryki. W sieci wówczas pojawiło się mnóstwo oskarżeń o neokolonializm. Członkowie zespołu mówią, że to rzeczywistość, w której mieszkają dzieci Afryki.

Big Cyc zmieszany z błotem. Afera po premierze nowego kawałka
Big Cyc (fot. AKPA)

Big Cyc wspiera African Music School. Jest to placówka, którą założył polski misjonarz w Republice Środkowej Afryki i kształci ona dzieci w różnych kierunkach muzycznych. W ramach promocji szkoły powstała nowa wersja słynnego hitu "Makumba". W teledysku uczestniczą uczniowie placówki. Utwór ten mocno podzielił internautów.

W sieci pojawiło się mnóstwo oskarżeń o neokolonializm i przedstawianie białego człowieka jako "wybawcy zapomnianego lądu". Big Cyc odniósł się do krytyki na oficjalnym profilu na Facebooku. Muzycy piszą, że to jest prawdziwa historia, a tekst piosenki opowiada o rzeczywistości dzieci żyjących w Afryce.

"Zespół zmieszano z błotem"

Jednym z inicjatorów akcji jest Norbert Wardawy, trębacz, który spędził tam pół roku i pracował z dziećmi jako wolontariusz, więc dobrze zdaje sobie sprawę z realiów. Zespół jest zaskoczony tym, że "został zaatakowany przez zwolenników lewej strony politycznej", którzy krytykowali muzyków za promowanie "stereotypów o Afryce", "kolonializmu", a nawet "wyższości białej rasy".

Zespół zmieszano z błotem, nie mając pojęcia o tym, jaka jest prawdziwa sytuacja i kontekst całej sprawy - piszą muzycy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

"W tym kraju nie ma niczego oprócz piasku i biedy"

Muzycy poinformowali również, że słowa piosenki były konsultowane z czarnoskórymi nauczycielami szkoły muzycznej. Tekst miał być zmieniony tak, aby mówił prawdę o sytuacji dzieci w Republice Środkowej Afryki. Jak piszą, w kraju tym panuje analfabetyzm i bieda, a dzieci już w wieku szkolnym są zmuszane do pracy.

Zarzut, że piosenka utrwala stereotypy o Afryce jest nieprawdziwy i pisany z pozycji wiedzy turysty. W kraju tym nie ma praktycznie niczego oprócz piasku i biedy. To nie bogata RPA czy Kenia. Nie ma też słoni i żyraf, o czym śpiewa czarnoskóry wokalista African Music School. Takie są fakty - piszą.

"To nie jest kraj dla dobrych ludzi"

Na koniec zespół krytycznie odniósł się do Polski. Zdaniem Big Cyca, niezależnie od tego co zrobisz, "z każdej strony możesz dostać w łeb". "I to jest Drodzy Państwo cała prawda o Polsce 2021" - podsumowują muzycy na Facebooku. Zaapelowali też o wpłaty na rzecz afrykańskiej szkoły muzycznej.

Tak dzieje się zawsze wówczas, gdy zamiast głowy masz ideologię, a zamiast serca kamień. To nie jest kraj dla dobrych ludzi. Nie poddawajmy się zniechęceniu - dodają.
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić