Pod pismem skierowanym do Zbigniewa Ziobry podpisała się grupa posłów PiS. Jedną z autorek inicjatywy jest posłanka Agata Wojtyszek, która znana jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Interpelacja została złożona 14 maja.
W Internecie liczne są reklamy zachęcające do turystyki aborcyjnej. Proceder ten nie jest bynajmniej nowy. Można jednak odnieść wrażenie, że nie spotyka się on z proporcjonalną, zorganizowaną odpowiedzią wymiaru sprawiedliwości – czytamy w zapytaniu.
Parlamentarzyści PiS domagają się karania za pomaganie w dokonywaniu aborcji
Posłownie PiS przypominają, że Kodeks karny przewiduje kary dla osób, które "udzielają ciężarnym pomocy w przerywaniu ciąży z naruszeniem przepisów prawa lub je do tego nakłaniają". Parlamentarzyści zauważają, że pomocą może być dostarczanie kobietom chcącym przerwać ciążę narzędzi w postaci "pośrednictwa w kontaktach z osobami przeprowadzającymi aborcję". Karalne ma być także "udzielanie porad lub informacji, gdzie albo w jaki sposób przerwać ciążę".
Proponujemy zainicjowanie i skoordynowanie adekwatnych systemowych środków prawnych w celu walki z szeroko zakrojonym procederem pomocnictwa w aborcji – piszą autorzy interpelacji.
Czytaj także: Poseł PiS o zakazie aborcji. "Zabrakło wyobraźni"
Aborcja w Polsce. Orzeczenie TK wyprowadziło tysiące osób na ulicę
Przepisy dotyczące przerywania ciąży w Polsce od 1993 roku regulował tzw. kompromis aborcyjny. Zakładał on, że ciąża może być przerywana w trzech sytuacjach: w przypadku gwałtu, gdy zagrożone było życie lub zdrowie kobiety oraz w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu.
Na przepisy wpłynęło jednak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Sędziowie ocenili, że ostatnia przesłanka jest niezgodna z Konstytucją. Postanowienie Trybunału wyprowadziło na ulicę setki osób sprzeciwiających się zaostrzeniu przepisów.
Obejrzyj także: Legalna aborcja w Polsce. Posłanka zaczęła mówić o konkretach
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.