Koronawirus w Polsce. Co z obostrzeniami w kościołach?
Od soboty 20 marca w całym kraju wprowadzono bardziej restrykcyjne obostrzenia. Zamknięte zostały galerie handlowe, baseny czy instytucje kultury. Limit wiernych w kościołach pozostaje jednak bez zmian. Podczas mszy i nabożeństw w kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m2.
Niektórzy sugerują jednak, by - podobnie jak i galerie - i kościoły zostały zamknięte.
Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak właśnie zrobić, ponieważ ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej - powiedziała cytowana przez TVN24 prof. Anna Piekarska z z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która należy Rady Medycznej przy premierze.
Czytaj także: Koronawirus. Polska na czarnej liście
Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa jednak, że tak jak wszystkie sklepy nie zostały zamknięte, tak i nie jest konieczne zamykanie kościołów. Należy w nich po prostu przestrzegać restrykcji sanitarnych. Stosowanie się do limitów wiernych w kościołach będzie sprawdzane tak, jak dzieje się to w przypadku sklepów.
I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów. Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane - zapewnił cytowany przez TVN24 Adam Niedzielski.
Biskupi zachęcają do uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych
Z uwagi na zbliżającą się Wielkanoc biskupi zaczęli zachęcać wiernych do skorzystania z sakramentu spowiedzi i do uczestniczenia w mszach przy jednoczesnym stosowaniu się do restrykcji sanitarnych.
Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty - poinformowało w sobotę 20 marca na Twitterze biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.