Rogan, jako minister odpowiedzialny za gabinet Orbana, miał wpływać na kontrolę strategicznych sektorów węgierskiej gospodarki. Według rzecznika Departamentu Stanu, Matthew Millera, Rogan odegrał kluczową rolę w stworzeniu systemu, który przynosił korzyści jemu i jego partii kosztem narodu węgierskiego.
Miller podkreślił, że działalność Rogana symbolizuje "szerszy klimat bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".
Sankcje umożliwiła Globalna Ustawa Magnitskiego
Nałożone sankcje są kolejnym krokiem administracji USA wobec węgierskich urzędników, a Rogan jest najbliższym premierowi Węgier oficjelem objętym restrykcjami. Oprócz funkcji szefa gabinetu premiera, Rogan kontroluje także inne państwowe agencje. Sankcje zostały nałożone na podstawie Globalnej Ustawy Magnitskiego, która pozwala na karanie za korupcję i łamanie praw człowieka. W wyniku sankcji Rogan ma zakaz wjazdu do USA, a jego aktywa w USA i amerykańskich bankach zostały zablokowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas konferencji prasowej, odchodzący ambasador USA w Budapeszcie, David Pressman, określił Rogana jako "głównego projektanta, wykonawcę i beneficjenta systemu korupcji". Pressman zaznaczył, że Rogan wzbogacał siebie i lojalnych wobec swojej partii ludzi na różnych stanowiskach władzy. Według ambasadora, wysocy rangą urzędnicy węgierskiego rządu zbyt długo wykorzystywali swoje stanowiska do wzbogacania siebie i swoich rodzin, przenosząc znaczne środki na konta prywatne.
Niedawne decyzje USA są odpowiedzią na brak działań przeciw korupcji na Węgrzech. Problemy z systemem zamówień publicznych doprowadziły do utraty 1 miliarda euro unijnych funduszy przez kraj.