Od piątku (13 września) przez Opolszczyznę oraz Dolny i Górny Śląsk przechodzi wielka woda, która niszczy budynki, mosty i infrastrukturę przeciwpowodziową. Najgorsza sytuacja jest w Głuchołazach, w rejonie Nysy, a także w Kłodzku, Lądku-Zdroju i Stroniach Śląskich. Również w innych miejscowościach wystąpienie wody z rzek oraz potoków z powodu silnego deszczu doprowadziło do katastrofy.
W wyżej wymienionych miejscowościach oraz innych miasteczkach i wsiach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie prowadzona jest ewakuacja. Nie wszyscy jednak chcą zostawić swoje domy i mieszkania. Są tacy, którzy obawiają się szabrowników - osób, które wykorzystają katastrofę, aby się wzbogacić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szabrownicy okradają powodzian? Policja uspokaja
Czy na Dolnym Śląsku pojawiają się niepokojące informacje o kradzieżach? "Fakt" zapytał o tę kwestię przedstawicieli policji we Wrocławiu.
Nie mamy takich zgłoszeń. Woda opada, sytuacja się stabilizuje. Nie tylko ewakuujemy mieszkańców, dostarczamy wodę pitną, ale też ochraniamy mienie. Pomagamy i chronimy. Patrolujemy zalane tereny, by nie dochodziło do aktów wandalizmu i kradzieży. Realizujemy swoje ustawowe zadania i egzekwujemy prawo - powiedział w rozmowie z dziennikiem podkom. Przemysław Ratajczyk z zespołu prasowego dolnośląskiej policji.
Zobacz również: Nie żyje Krzysztof Kamiński. Znany lekarz zginął w powodzi
Także podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik opolskiej policji zapewnia, że nie ma powodu do obaw.
Nie ma kradzieży. Apelujemy do mieszkańców, by się nie obawiali i jeśli zajdzie taka potrzeba, godzili się na ewakuację, bo gdy nadejdzie fala, nie będzie dojazdu, już tylko służby ratunkowe będą mogły pomóc. Patrolujemy opuszczone budynki, sklepy i domy - powiedział w rozmowie z Polsatem.
Jak zapewnił, policja jest gotowa na szabrowników. Dodał jednak, że "żaden majątek nie jest wart życia".