"Zgodnie z porozumieniem międzyinstytucjonalnym, między Parlamentem Europejskim a Komisją, Komisja przeanalizuje teraz szczegółowo rezolucję i odpowie na nią na piśmie w ciągu 3 miesięcy" - mówi w rozmowie z PAP urzędniczka KE wysokiego szczebla, prosząca o zachowanie anonimowości.
Komisja traktuje tę kwestię bardzo poważnie i odzwierciedli to również w naszym planie działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia, który ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu - dodaje.
Przekazuje ponadto, że jej instytucja współpracuje z państwami członkowskimi, w celu rozwiązania problemu amunicji konwencjonalnej i chemicznej, zatapianej na wodach europejskich.
Jest to problem, który stanowi zagrożenie dla środowiska morskiego, a także stanowi przeszkodę w działalności morskiej. Komisja zachęca do działań zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, biorąc pod uwagę wnioski z sympozjum w sprawie wyzwań związanych z niewybuchami, które odbyło się w Brukseli w 2019 r. Ze względu na charakter problemu, bezpośrednio zainteresowane państwa członkowskie będą musiały rozważyć możliwości praktycznych działań następczych. W ramach planu działania UE, w zakresie strategii bezpieczeństwa morskiego z 2018 r., państwa członkowskie zgodziły się podjąć określone działania na Morzu Bałtyckim, aby zoptymalizować usuwanie zatopionej w morzu amunicji chemicznej i niewybuchów - podkreśla rozmówczyni PAP.
Komisja Europejska uruchomiła specjalną procedurę
Urzędniczka przypomina również, że w styczniu 2021 roku KE zdecydowała się uruchomić specjalną procedurę, której celem jest sporządzenie mapy zatopionej amunicji, określenia zestawu wspólnych procedur i modeli reagowania w przypadku przypadkowego wydobycia niewybuchów, jak i również określenia zestawu optymalnych praktyk w zakresie usuwania, a także ograniczania szkodliwych skutków zanieczyszczeń dla środowiska morskiego. Ta procedura ma zostać sfinalizowana do końca 2021 roku.
Czytaj także: Skandal na TikToku. Nagranie usunięto, niesmak pozostał
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.