Bon turystyczny. Prezydent złożył podpis pod ustawą
Polskie rodziny otrzymają dopłatę do wakacyjnego wypoczynku, natomiast branża turystyczna - wsparcie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i kryzysu gospodarczego. Jak podaje strona rządowa, "Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin, jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19". W piątek 18 lipca prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która wprowadza Polski Bon Turystyczny.
Komu przysługuje bon turystyczny?
Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać blisko 6,5 mln polskich dzieci i to nie tylko tych, których rodzice pracują w kraju. Świadczenie będzie przysługiwało również w sytuacji, gdy rodzic pracuje za granicą.
Bon turystyczny będzie miał wartość 500 zł i będzie przekazywany na każde dziecko w rodzinie. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wartość bonu wzrośnie do 1000 zł.
Co trzeba zrobić, by dostać bon turystyczny? Czy konieczny jest wniosek?
Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o przyznanie bonu turystycznego, ponieważ przysługuje on osobom, które już złożyły/składają wnioski o świadczenie 500+. Bon turystyczny trzeba jedynie aktywować.
Jak dostać bon turystyczny? "Bon będzie generowany w systemie PUE ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS (można to zrobić za pomocą profilu zaufanego czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego) i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. Bony, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej" - podaje Polska Organizacja Turystyczna.
Jak skorzystać z bonu turystycznego?
Na wykorzystanie bonu jest czas do 31 marca 2022 roku.
Za co można płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny będzie można wykorzystać, aby opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (np. wycieczki organizowane w Polsce, kolonie, obozy – harcerskie, sportowe, rekreacyjne).
Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Będą na niej podmioty, które wcześniej zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.