W czwartek (30 maja) obchodzimy Boże Ciało. Tego dnia w wielu polskich miastach odbędą się uroczyste procesje. Jest to jedno z najważniejszych świąt w polskim kościele. Uroczystość ma na celu uczczenie Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało obchodzone jest 60 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, dlatego też jest to święto ruchome.
Zobacz także: Pogoda na Boże Ciało. W części Polski możliwy grad
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja zapadła
Jak co roku wierni zastanawiają się, czy w piątek (31 maja) po Bożym Ciele będzie można spożywać pokarmy mięsne. Przypomnijmy, że generalna zasada mówi, iż katolik powinien zachować wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa we wszystkie piątki w ciągu roku. Wyjątkiem są tylko te dni, kiedy w piątek wypada święto, w dni w randze uroczystości, a także gdy biskup udzieli stosownej dyspensy na dany dzień, co stoi w zgodzie z prawem kanonicznym.
Jak podaje Interia, dwóch biskupów zdecydowało się udzielić dyspensy swoim wiernym. Taką decyzję podjęli metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
Czytaj również: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Koniec wątpliwości
Dyspensa tylko dla wybranych
W komunikacie diecezji warszawsko praskiej zawarto informację, iż z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie oraz goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie diecezji warszawsko-praskiej.
Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców - czytamy w komunikacie.
Zatem każdy, to chce sprawdzić, czy może jeść mięso w piątek po Bożym Ciele, powinien zajrzeć na odpowiednią dla siebie stronę diecezji, aby sprawdzić, czy miejscowy biskup również udzielił dyspensy.
Zobacz również: Ksiądz o Polakach: bydło. Niebywałe, jak się tłumaczy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.