Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira była już nazywana w przeszłości "naczelną skandalistką" polskiej polityki. Ma swoje grono zagorzałych zwolenników i wielu przeciwników. Ostatnio ponownie jest o niej głośno z powodu ostry słów na temat Kościoła.
Czytaj także: Przełom ws. Iwony Wieczorek. Matka wiedziała od początku
Klaudia Jachira z mównicy sejmowej zaapelowała, aby oddzielić państwo polskie od Kościoła. Domagała się m.in. wypowiedzenia konkordatu oraz mówiła o ochronie dzieci.
Nie potrzebujemy obrony chrześcijan, ale ochrony świeckiego państwa przed instytucją Kościoła katolickiego. Chrońmy państwo polskie, a nie watykańskie. Wypowiedzmy konkordat. Chrońmy polskie nieruchomości, które za darmo wpadają w ręce hierarchów. Chrońmy dzieci z niepełnosprawnością, przed księżmi i zakonnicami, którzy się nad nimi znęcają. Chrońmy dzieci przed pedofilami w sutannach - powiedziała w Sejmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biorąc pod uwagę mocne przywiązanie posłów Prawa i Sprawiedliwości do Kościoła katolickiego mogliśmy być pewni, że ta wypowiedź nie pozostanie bez echa. I tak się też stało. Prowadząca obrady Małgorzata Gosiewska bardzo zirytowała się słowami Klaudii Jachiry.
Boże drogi, chrońmy tą mównicę przed głupotą i złośliwościami. To, co tutaj padło, jest wyjątkowo obraźliwe, oburzające i haniebne - powiedziała Gosiewska.
Gorąca dyskusja w Sejmie
To nie był koniec ostrej wymiany zdań. Do dyskusji włączyli się Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej czy Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy. Pierwszy mówił, że 100 mln zł idzie z budżetu państwa na szkoły katolickie, a aż 360 mln na Tadeusza Rydzyka.
Chrześcijan nikt nie prześladuje, mają w Polsce pełnię praw, a Kościół katolicki ma niebywałe przywileje, na których czele stoi dotowanie z budżetu państwa - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.
W projekcie ustawy "W obronie chrześcijan" proponowana jest zmiana w art. 195 Kodeksu karnego. Obecnie ten artykuł przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Projekt proponuje zmianę poprzez wykreślenie słowa "złośliwie".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.