Europejscy żeglarze w czasach wielkich odkryć geograficznych często nadawali nowo odkrytym miejscom nazwy związane z dniem ich odkrycia. Boże Narodzenie jest świętem, które szczególnie często pojawia się na mapach świata. Jak podaje "Conde Nast Traveler", cytowany przez Polską Agencję Prasową, żadne inne święto nie nadało swojej nazwy tylu miejscom.
Jednym z takich miejsc jest Wyspa Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim. Została odkryta 25 grudnia 1643 r. przez angielskiego kapitana Williama Mynorsa. Obecnie jest to australijskie terytorium zależne, znane z bujnej przyrody, lasów równikowych, jaskiń i raf koralowych. Turyści najczęściej odwiedzają wyspę w październiku i listopadzie, aby obserwować migrację ponad 50 mln czerwonych krabów.
Inna wyspa o tej samej nazwie, odkryta przez Jamesa Cooka w Wigilię 1777 r., obecnie znana jest jako Kiritimati. To największa wyspa koralowa na świecie, będąca częścią państwa Kiribati. Kiritimati jest rajem dla miłośników ptaków i znajduje się na zachód od linii zmiany daty, co sprawia, że jej mieszkańcy witają Nowy Rok jako jedni z pierwszych na świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Portugalskie słowo "Natal", oznaczające Boże Narodzenie, również pojawia się na mapach. Przykładem jest brazylijskie miasto Natal, założone 25 grudnia 1599 r. nad Oceanem Atlantyckim. Miasto słynie z wydm, które można zwiedzać na grzbietach dromaderów. Nazwę Natal nosiła także jedna z prowincji RPA, obecnie znana jako KwaZulu-Natal, zamieszkana głównie przez Zulusów.
Betlejem na mapie świata
Na świecie istnieje wiele miejsc o nazwie Betlejem, nie tylko to w Judei. W USA znajduje się ponad dwadzieścia miast o tej nazwie. Jedno z nich, założone w Wigilię 1741 r. w Pensylwanii przez protestantów z Moraw, otoczone jest innymi miastami o biblijnych nazwach, jak Emaus czy Nazaret. Betlejem w Pensylwanii było kiedyś ważnym producentem stali, używanej m.in. przy budowie Golden Gate i Empire State Building.
W Polsce Betlejem to kaszubska osada w województwie pomorskim oraz część wsi Rudołowice w województwie podkarpackim.
Nie tylko Boże Narodzenie
Niektóre miejscowości i wyspy noszą nazwy upamiętniające ważne postaci lub wydarzenia z innych kultur. Na przykład, miejscowość Poland na wyspie Kiritimati została tak nazwana w hołdzie polskiemu mechanikowi Stanisławowi Pełczyńskiemu, który pomógł lokalnej społeczności w rozwiązaniu problemu nawadniania. Podziękowano mu w wyjątkowy sposób, co podkreśla znaczenie międzynarodowego dziedzictwa kulturowego.
Wydarzenia takie jak te dostarczają kontekstów i historii, które wpływają na rozpoznawalność miejsc na mapach oraz w przewodnikach turystycznych. Miejsca te, będące symbolami czasu lub kulturowej wymiany, zachęcają do odkrywania i zgłębiania ich historii przez turystów, badaczy i lokalnych mieszkańców, wzbogacając ich wiedzę i rozumienie globalnej kultury.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.