Według najnowszego sondażu UCE Research dla Onetu, 52,9 proc. Polaków opowiada się za posiadaniem przez Polskę broni atomowej. Wśród nich 20,8 proc. zdecydowanie popiera tę inicjatywę, a 32,1 proc. wyraża umiarkowane poparcie.
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na wyniki sondażu, 27,9 proc. respondentów jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu, z czego 11,2 proc. wyraża zdecydowany sprzeciw, a 16,7 proc. raczej nie popiera tego pomysłu. 19,2 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
Z analizy wyników wynika, że pomysł posiadania broni jądrowej przez Polskę cieszy się największym poparciem wśród sympatyków Konfederacji, gdzie aż 71,2 proc. respondentów wyraziło aprobatę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
59,8 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz 57,1 proc. sympatyków Trzeciej Drogi również popiera tę ideę. Mniej entuzjastyczni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, gdzie poparcie wynosi odpowiednio 44,4 proc. i 40,7 proc.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research dla Onetu w dniach 18-19 lutego. Wzięło w nim udział 1025 dorosłych Polaków w wieku od 18 do 80 lat. Wyniki te pokazują, jak zróżnicowane są opinie Polaków na temat strategicznych kwestii bezpieczeństwa narodowego.
Broń jądrowa w Polsce?
Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi, których Polska jest sygnatariuszem. Mowa o układzie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, którą nasz kraj podpisał w 1968 roku. Zgodnie z nią państwa nienuklearne nie mogą posiadać broni jądrowej, przyjmować jej oraz pozyskiwać jej jakąkolwiek drogą.
Możliwością byłoby uczestnictwo Polski w programie współdzielenia broni jądrowej w ramach tzw. NATO Nuclear Sharing. Polskie zabiegi w tym zakresie spełzły na niczym i niewiele wskazuje, że to miałoby się zmienić.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.