Do pobicia doszło w sobotę 20 lipca. 35-latek około godziny 13.30 zaatakował ratownika medycznego podczas udzielania pomocy medycznej. Mężczyzna został zatrzymany przez wezwanych na miejsce policjantów i trafił do policyjnej izby zatrzymań.
Czytaj także: Donald Trump kontra Kamala Harris. Oto wyniki sondaży
W konsekwencji agresor usłyszał zarzuty dotyczące zmuszania przemocą ratownika medycznego do zaniechania wykonywanej przez niego czynności służbowej, czyli udzielania pomocy medycznej oraz uszkodzenia ciała ratownika.
W poniedziałek 22 lipca na wniosek policjantów oraz prokuratory, sąd tymczasowo aresztował sprawcę na najbliższe trzy miesiące. Za przestępstwo to Kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego typu zachowania są niedopuszczalne, są łamaniem prawa i będą kończyły się zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów, a w konsekwencji skierowaniem sprawy do Sądu - tłumaczy bydgoska policja.
Czytaj także: To Jacek Jaworek? Drastyczne zdjęcie zwłok krąży w sieci
Kodeks karny określa funkcjonariuszami publicznymi przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje. Są to między innymi prezydent RP, poseł, senator, sędzia, prokurator, kurator sądowy, policjant.
Prawodawca wyszczególnił w Kodeksie karnym katalog czynów, które są zabronione i które stanowią przestępstwo w chwili, gdy są wymierzone we wskazane wyżej osoby, podczas lub w związku z wykonywaniem przez nie obowiązków służbowych.
W praktyce oznacza to, że sankcjom karnym podlegają następujące czyny wymierzone w funkcjonariusza publicznego: naruszenie jego nietykalności cielesnej, czynna napaść wspólnie lub w porozumieniu z innymi osobami lub użycie broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, stosowanie wobec niego przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia go do wykonania lub zaniechania prawnej czynności służbowej, a także jego znieważenie.
Czyny te stają się przestępstwami w momencie, gdy są wymierzone w osobę pełniącą funkcję publiczną lub korzystającą z tych uprawnień, a dotyczą wykonywanych przez nią obowiązków służbowych. Odnosi się także do zawodu ratownika medycznego, który nie jest funkcjonariuszem publicznym, ale podczas wykonywania czynności służbowych korzysta z ochrony jaka przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu.