Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Brytyjski admirał mówi, jak pokonać Rosję. Wskazał jedną rzecz

Wiceadmirał sir Nicholas Hine w rozmowie z portalem wnp.pl wskazał, jakie są kluczowe czynniki w rywalizacji między Rosji i NATO na Morzu Bałtyckim. Dowódca zauważył, że Polska otrzymuje wiele towarów drogą morską, dlatego nie powinna rezygnować z floty. Wskazał też, że do osiągnięcia przewagi nad Rosją jest potrzebna "szósta domena".

Brytyjski admirał mówi, jak pokonać Rosję. Wskazał jedną rzecz
Admirał wskazał, jak pokonać Rosję (Getty Images, Wikimedia Commons, Royal Navy, Wolfgang Deuter)

Morze Bałtyckie, wedle niektórych ekspertów, po przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii stało się wewnętrznym jeziorem Sojuszu. Cały czas są jednak słuszne obawy, że Bałtyk będzie mimo tego akwenem, na którym przyjdzie niegdyś rywalizować z Rosją. To niezwykle ważne z punktu widzenia naszego kraju, bowiem nad morzem znajdują się strategiczne dla naszej gospodarki inwestycje - gazoport w Świnoujściu czy Balic Pipe.

Dlatego też od trwają dyskusje nad kształtem polskiej Marynarki Wojennej. Odpowiedzią na te wyzwania mają być programy "Orka" i "Miecznik". Pierwszy z nich, które celem jest zakup dla naszego kraju okrętów podwodnych, jest w zawieszeniu, choć zgłaszają się potencjalni producenci. Ostatnio mówi się o brytyjskim koncernie Babcook. Z kolei program "Miecznik" związany jest z budową wielozadaniowych fregat, która obecnie trwa. Babcook już bierze udział w tym projekcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak na terenie Rosji. Potężne kłęby dymu nad składem broni

Jak pokonać Rosję? Admirał wskazał na "szóstą domenę"

Sir Nicholas Hine, były Drugi Lord Admiralicji i zastępca szefa sztabu Royal Navy udzielił wywiadu serwisowi wnp.pl. Brytyjczyk wskazał, że kluczowym zadanie NATO na Bałtyku jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika, którym z oczywistych względów jest Rosja. Zapytano o to, jak można pokonać agresora w rejonie Morza Bałtyckiego,

NATO potrzebowałoby do tego wielu zdolności i przewagi we wszystkich domenach: na lądzie, na wodzie, w powietrzu, cyberprzestrzeni oraz w przestrzeni kosmicznej. Ale w szczególności, w tym, co określa się mianem kolejnej, szóstej domeny. To potencjał przemysłowy - wskazał Hine. - NATO musi zatem dysponować wystarczającymi możliwościami przemysłowymi, aby tworzyć i utrzymywać aktywność w regionie Morza Bałtyckiego. Widzieliśmy to już na lądzie, zwłaszcza w przypadku amunicji artyleryjskiej - dodał

Brytyjczyk wskazał, że dla niego, jako marynarza, priorytetem jest posiadanie zdolności podwodnych, ale ze zdolnością projekcji siły na lądzie. Chodzi o posiadanie przez jednostki pocisków manewrujących do ataków na lądzie, a także nawodnych do ochrony sił NATO na wodzie.

Jaki okręt podwodny dla Polski? Admirał nie ma złudzeń

Hine został zapytany przez dziennikarza Łukasza Maziewskiego o to, jakie jednostki podwodne powinna posiadać Polska. Admirał stwierdził, że Morze Bałtyckie to zamknięty akwen, dlatego mimo większych kosztów należy zastanowić się nad kupnem łodzi podwodnej zdolnej do pływania na Morzu Północnym i Atlantyku.

Daje to większą przestrzeń do manewrowania, większą przewagę operacyjną i zdolność do ukrycia się, biorąc pod uwagę, że Bałtyk jest zamkniętym morzem o dużych zagrożeniach - przyznał Brytyjczyk.

Admirał Hine powiedział wprost, że największym zagrożeniem dla NATO na Bałtyku są Rosjanie i nie powinno się traktować akwenu jako "wewnętrznego morza NATO", póki przeciwnik na nim operuje.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić