Budowę zbiornika rozpoczęto w styczniu. Pierwszym etapem było zabezpieczenie terenu i przystąpienie do prac przygotowawczych.
Zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, plac budowy badają archeolodzy. Trafili już na pierwsze ślady świadczące o przeszłości tego miejsca – przekazała Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Z komunikatu, jakie wydał urząd miasta wynika, że budowie zbiornika retencyjnego na poznańskiej Łacinie nie bez powodu towarzyszą prace archeologiczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbiornik powstaje na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego AZP, czyli Archeologicznego Zdjęcia Polski. Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące artefakty - czytamy w oświadczeniu.
W tym miejscu była średniowieczna osada
Do tej pory natrafiono przede wszystkim na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza a także okresu nowożytnego. Teraz prace ziemne zostały podzielone na etapy. Podczas pierwszego z nich badacze delikatnie ściągają wierzchnią warstwę gruntu, po czym sprawdzają teren pod kątem obecności ciekawych obiektów lub nawarstwień archeologicznych.
W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko – dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie - zapewnił Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych, cytowany przez portal niezalezna.pl.
Każdy z odkrytych elementów jest dokładnie inwentaryzowany i fotografowany. Dzięki temu naukowcy poszerzają swoją wiedzę historyczną o tym miejscu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.