Jakub Artych
Jakub Artych| 

Bunt radnych PiS w Małopolsce. Nowak jest w szoku

35

Wybór marszałka województwa małopolskiego trwa od kilku tygodni. Na Łukasza Kmitę, kandydata rekomendowanego przez władze PiS, nie chcą jednak głosować radni skupieni wokół dotychczasowego marszałka Witolda Kozłowskiego. Głos w tym temacie zabrała już Barbara Nowak.

Bunt radnych PiS w Małopolsce. Nowak jest w szoku
Bunt radnych PiS w Małopolsce. Nowak jest w szoku (X)

Przypomnijmy, że poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita - namaszczony przez Jarosława Kaczyńskiego na marszałka województwa małopolskiego – w środę drugi raz przepadł w głosowaniu i nie uzyskał wymaganej większości we własnej partii. W sumie to trzecia porażka Kmity, bo wcześniej głosowanie było zaplanowane na poniedziałek, ale nie doszło do skutku.

Jak to możliwe, że Kmita przepadł w głosowaniu, skoro PiS ma większość? W 39-osobowym sejmiku małopolskim większość ma Prawo i Sprawiedliwość, dysponujące 21 mandatami.

Według nieoficjalnych TVP, informacji na Kmitę, kandydata rekomendowanego przez władze PiS - nie chcą głosować radni skupieni wokół dotychczasowego marszałka Witolda Kozłowskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa służba pojawi się na granicy? Jest potwierdzenia

Prawo i Sprawiedliwość jest wściekłe na buntowników z partii. Jedną z tych osób jest Barbara Nowak, która słynie z ostrego języka w mediach społecznościowych. Nie inaczej było także w jej najnowszym w wpisie na platformie X.

Bezprecedensowa sytuacja patu w wyborze Marszałka Sejmiku Małopolskiego nie jest już sprawą lokalną. Radni klubu PiS - czas na odpowiedź, czy komuś z nas odpowiada Koalicja13grudnia, która psuje Polskę uchodźcami, niszczy polskość w szkołach, w muzeach, opiłowuje katolików? - napisała w sieci Nowak.

Nowak jest związana z tym regionem, w przeszłości była kuratorem oświaty w woj. małopolskim. W kwietniu natomiast dostała się do sejmiku województwa małopolskiego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Będą nowe wybory w sejmiku małopolskim?

Według obowiązującego prawa sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów. To oznacza, że jeśli nie uda się wyłonić go, w Małopolsce konieczne będą nowe wybory. Nowogrodzka jest przekonana, że to ostateczność, mimo gorącego sporu w strukturach.

Mimo wewnętrznej irytacji i poważnego sporu, centrala PiS jest przekonana, że żaden z radnych nie zmieni politycznych barw i nie zmieni klubu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić