Związek zawodowy Związkowa Alternatywa wymaga od ZUS-u kontroli w Telewizji Polskiej oraz u jej podwykonawców. Zdaniem związkowców, spółka od lat podpisuje z pracownikami umowy cywilnoprawne, tzw. "śmieciówki", aby uniknąć odprowadzania składek. Jak dodają, takie działania są sprzeczne z Kodeksem pracy.
Ten rodzaj zatrudnienia wydaje się sprzeczny z art. 22 Kodeksu pracy. [...] Mimo to zarząd Telewizji Polskiej od lat utrzymuje, a wręcz rozwija umowy cywilnoprawne - czytamy w piśmie skierowanym przez Piotra Szumlewicza do ZUS-u.
"Chcemy pomóc Premierowi"
Szef Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz chce, żeby ZUS skontrolował to, w jaki sposób TVP unika odprowadzania składek. Związkowcy żądają, aby w razie stwierdzenia nieprawidłowości umowy cywilnoprawne zostały zamienione na umowę o pracę, a TVP zmuszono do zapłaty zaległych składek.
W ten sposób postanowiliśmy pomóc Panu Premierowi w walce z umowami śmieciowymi. Liczymy, że w firmie nadzorowanej bezpośrednio przez rząd wkrótce znikną umowy niestandardowe, tym bardziej, że TVP otwarcie chwali Polski Ład, w którym czytamy o ich likwidacji - dodał w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.
TVP dementuje zarzuty. "Częste i liczne kontrole"
Spółka poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że zarzuty dotyczące zawierania umów "śmieciowych" są nieprawdziwe. Jak przekazuje Centrum Informacji Telewizji Polskiej, wszystkie umowy są oskładkowane i zawierane "zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa". Zdaniem TVP, na rynku medialnym umowy cywilnoprawne są bardzo częstym zjawiskiem.
W Telewizji Polskiej mamy do czynienia z pracą twórczą, autorską, a jej charakter jest unikatowy i specyficzny oraz trudny do zrozumienia przez osoby niezwiązane z rynkiem telewizyjnym - przekazuje TVP.
TVP dodaje, że nie mogło dojść do żadnych nieprawidłowości, ponieważ spółka jest regularnie kontrolowana. Ostatnią kontrolę TVP w zakresie zlecania produkcji podmiotom zewnętrznym w latach 2015-2020 przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli w 2020 r.
Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, w 2020 roku liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej zwiększyła się o 95 osób. Oznacza to, że w tej chwili TVP zatrudnia 2 825 pracowników na podstawie umowy o pracę. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.